Jak chronić dziecko przed alergią

Jak chronić dziecko przed alergią
Ryzyko wystąpienia choroby alergicznej zależy od czynników genetycznych (zagrożenie jest większe, jeśli rodzice mają alergię) oraz od czynników środowiskowych. Oznacza to, że narażenie na alergeny występujące np. w zanieczyszczonym środowisku, kurzu, sierści zwierząt, pyłkach itd., szczególnie we wczesnym okresie życia, zwiększa ryzyko pojawienia się alergii.

Dr A. Wijga z National Institute of Public Health and the Environment kierował badaniem, w którym porównywano styl życia i stosunek do zagrożenia wystąpieniem alergii w dwóch grupach rodziców: z alergią i bez niej. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Clinical & Experimental Allergy.

Od rodziców ponad 3 tys. niemowląt zbierano informacje o występowaniu wśród nich chorób alergicznych. Ustalono, że rodzice ponad połowy niemowląt nie byli alergikami, u co dziesiątego tylko matka była alergikiem, u co czwartego tylko ojciec był alergikiem, a u 4% niemowląt oboje rodzice byli alergikami.

Następnie rodzice odpowiadali na pytania dotyczące modyfikacji stylu życia w celu zapobieżenia wystąpieniu chorób alergicznych u ich dzieci. Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że jeśli oboje rodzice byli alergikami, to zdecydowanie bardziej dbali o zmniejszenie liczby tzw. środowiskowych czynników ryzyka alergii w porównaniu z rodzicami zdrowymi.

W tej pierwszej grupie zdecydowanie częściej podłoga w pokoju dziecinnym była bez dywanów (gdyż zbierają kurz), rezygnowano z posiadania kotów i rzadziej obserwowano palenie papierosów w domu. Co istotne, wprowadzenie potencjalnie uczulających warzyw i owoców do diety dziecka opóźniano do osiągnięcia wieku 6 miesięcy.

Natomiast nie zaobserwowano zależności między takimi faktami jak posiadanie psa, palenie papierosów w ciąży czy decyzja o karmieniu piersią a "obciążeniem alergicznym" rodziny.

Wyniki badania wskazują na większą wiedzę na temat sposobów unikania niebezpieczeństwa alergii u dziecka w grupie rodziców alergików oraz gotowość do działań zmierzających do zmniejszenia narażenia na domowe czynniki ryzyka wystąpienia chorób o podłożu uczuleniowym (astma, schorzenia skóry, katar sienny itd.).

Ocena artykułu

4.19
z 67 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(27)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.19 z 67 głosów

87%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty