Jak chronić dziecko przed alergią

Dr A. Wijga z National Institute of Public Health and the Environment kierował badaniem, w którym porównywano styl życia i stosunek do zagrożenia wystąpieniem alergii w dwóch grupach rodziców: z alergią i bez niej. Wyniki opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Clinical & Experimental Allergy.
Od rodziców ponad 3 tys. niemowląt zbierano informacje o występowaniu wśród nich chorób alergicznych. Ustalono, że rodzice ponad połowy niemowląt nie byli alergikami, u co dziesiątego tylko matka była alergikiem, u co czwartego tylko ojciec był alergikiem, a u 4% niemowląt oboje rodzice byli alergikami.
Następnie rodzice odpowiadali na pytania dotyczące modyfikacji stylu życia w celu zapobieżenia wystąpieniu chorób alergicznych u ich dzieci. Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że jeśli oboje rodzice byli alergikami, to zdecydowanie bardziej dbali o zmniejszenie liczby tzw. środowiskowych czynników ryzyka alergii w porównaniu z rodzicami zdrowymi.
W tej pierwszej grupie zdecydowanie częściej podłoga w pokoju dziecinnym była bez dywanów (gdyż zbierają kurz), rezygnowano z posiadania kotów i rzadziej obserwowano palenie papierosów w domu. Co istotne, wprowadzenie potencjalnie uczulających warzyw i owoców do diety dziecka opóźniano do osiągnięcia wieku 6 miesięcy.
Natomiast nie zaobserwowano zależności między takimi faktami jak posiadanie psa, palenie papierosów w ciąży czy decyzja o karmieniu piersią a "obciążeniem alergicznym" rodziny.
Wyniki badania wskazują na większą wiedzę na temat sposobów unikania niebezpieczeństwa alergii u dziecka w grupie rodziców alergików oraz gotowość do działań zmierzających do zmniejszenia narażenia na domowe czynniki ryzyka wystąpienia chorób o podłożu uczuleniowym (astma, schorzenia skóry, katar sienny itd.).
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.