Higiena intyma

Zmiany wyglądu, zapachu, barwy, intensywności wydzieliny z pochwy, do których mogą dołączyć się inne objawy typu świąd i zaczerwienienie zewnętrznych narządów rodnych są czynnikiem alarmowym. Świadczą o stanie zapalnym, którego kobieta nie powinna bagatelizować. Innymi czynnikami powodującymi wyżej wymienione objawy są: alergia na sztuczne włókna zawarte w bieliźnie, podpaskach, uczulenie na środki piorące, detergenty, talk, lateks (używany do produkcji prezerwatyw) a także na środki myjące.
Przyczyny upławów
Pochodzenie upławów:
- przedsionek pochwy
- pochwa
- szyjka macicy
- trzon macicy
- jajowody
Przyczyny upławów z pochwy:
- nadżerka
- pęknięcie szyjki macicy
- ciąża zwłaszcza u pacjentek chorych na cukrzycę
- obniżenie pochwy
- niedokrwistość
- rak szyjki i pochwy
- ciało obce (zwłaszcza u małych dziewczynek)
- infekcje (rzęsistkowica, rzeżączka, grzybica)
Przyczyny upławów z trzonu macicy:
- zapalenie błony śluzowej trzonu macicy
- polipy
- mięśniak podśluzówkowy
- rak trzonu
- domaciczna wkładka antykoncepcyjna IUD
Przyczyny upławów z jajowodów:
- zapalenie jajowodu
- rak jajowodu
- wodniak jajowodu
Budowa anatomiczna układu moczowo- płciowego kobiet zwiększa ryzyko zarówno infekcji dróg rodnych, jak i stanów zapalnych cewki moczowej i pęcherza. Podczas stosunku płciowego możliwe jest przeniesienie bakterii ze skóry okolic odbytu do pochwy, zapalenie pęcherza moczowego często występuje po rozpoczęciu współżycia, jest to tzw. "choroba miodowego miesiąca".
Niebezpiecznym momentem dla kobiety jest krwawienie miesiączkowe. Krew miesiączkowa zobojętnia kwaśne środowisko pochwy i jest pożywką dla bakterii, dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena intymna. Przede wszystkim konieczna jest częsta zmiana podpasek, np. przy umiarkowanym krwawieniu przynajmniej czterokrotna. Przy każdej wymianie korzystne byłoby podmycie okolic intymnych. W czasie miesiączki nie powinno się brać gorących kąpieli w wannie.
Zasady higieny intymnej
- podstawą jest codzienne mycie sromu, najlepiej pod bieżącą wodą (prysznic, bidet), przynajmniej dwukrotne,
- nadmiar zabiegów higienicznych może być szkodliwy, powoduje bowiem zniszczenie naturalnej flory bakteryjnej,
- powinno się używać osobnego ręcznika do higieny intymnej,
- zarówno mycie, jak i osuszanie okolic intymnych powinno wykonywać się od przodu ku tyłowi (zapobiega się w ten sposób przeniesieniu bakterii z okolic odbytu do pochwy),
- do higieny intymnej należy używać specjalnie przeznaczonych do tego płynów o pH 5,5 (odczyn zbliżony do pH pochwy), nie wskazane są mydła do mycia rąk lub przeznaczone do całego ciała, kąpiele w pachnących piankach czy płynach mogą powodować m.in. zmiany alergiczne,
- myjki i gąbki nie nadają się do higieny intymnej, na ich powierzchni mogą się rozwijać chorobotwórcze drobnoustroje,
- nie należy używać cudzych ręczników, gąbek, bielizny,
- odradza się młodym kobietom stosowanie częstych irygacji pochwy, powodują one zaburzenia w równowadze bakteryjnej pochwy (normalna flora bakteryjna odradza się w 72 godziny po irygacji).
lek. med. Jolanta Nytkoginekolog-położnik
Specjalistyczny Szpital im. E.Szczeklika w TarnowiePodobne teksty
Badanie krwi
W jakim celu wykonuje się jedno z najpowszechniej wykonywanych badań laboratoryjnych.
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów