Heteroseksualiści lekceważą zagrożenie związane z AIDS

Heteroseksualiści lekceważą zagrożenie związane z AIDS
W wielu krajach wciąż panuje przekonanie, że AIDS jest chorobą dotyczącą głównie homoseksualistów i narkomanów. Jednak eksperci w tej dziedzinie już od dawna alarmują o szybko wzrastającej liczbie nowych zakażeń wirusem HIV wśród osób o orientacji heteroseksualnej.

Grupa amerykańskich naukowców przeprowadziła niedawno badania, których wyniki opublikowano w majowym numerze American Journal of Preventive Medicine. Polegały na szczegółowych rozmowach z 581 dorosłymi osobami będącymi nosicielami wirusa HIV lub chorującymi już na AIDS. Ich wyniki potwierdziły przypuszczenia naukowców o dużej ignorancji i bezmyślności osób heteroseksualnych podczas stosunków. Aż 80% badanych przyznało się do ryzykownych zachowań seksualnych z byłymi partnerami, a tylko 35% mężczyzn i 56% kobiet wiedziało, że osoby, z którymi uprawiały kiedyś seks były nosicielami wirusa HIV. Wielu chorujących rozmówców przyznało, że zdawali sobie sprawę z zagrożenia, jednak nie dopuszczali do siebie myśli o własnym ryzyku. Innym niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że coraz więcej osób będących nosicielami w obawie przed dyskryminacją i odrzuceniem zataja ten fakt przed swoimi kolejnymi partnerami.

Wyniki badań świadczą, że powstał już cały łańcuch przenoszenia się wirusa drogą heteroseksualną. Dowodem na to jest wzrost liczby zakażeń drogą heteroseksualną w USA z 2% w 1985 r. do 15% w 1999 r. Do 1993 roku większość heteroseksualistów, która zachorowała na AIDS, uległa zakażeniu w wyniku stosunku z człowiekiem z grupy dużego ryzyka czyli homoseksualistą, narkomanem lub osobą, która miała przetaczaną krew.

Wszystko to świadczy, zdaniem ekspertów, że zakażenia HIV dotyczą coraz większych grup społecznych, a badania na obecność wirusa powinny należeć do standardów podstawowej opieki medycznej.

Ocena artykułu

4.2
z 66 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(31)
4
 
(26)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.2 z 66 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty