Czym kierować się przy wyborze materaca medycznego?

Czym kierować się przy wyborze materaca medycznego?
Spis treści
  1. Materac medyczny czyli… jaki?
  2. Materace multipocket
  3. Budowa ciała i wada kręgosłupa
  4. Pozycja snu

Nawracające bóle kręgosłupa to dolegliwość, na którą z roku na rok uskarża się coraz większa liczba osób. Nic dziwnego, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż spora część z nas spędza większość dnia w pozycji siedzącej. I nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, iż wspomnianej postawie towarzyszy ustawiczne przygarbienie. Właśnie dlatego dolegliwości ze strony kręgosłupa dotykają wszystkich ludzi, w tym nawet osób w bardzo młodym wieku. Jak poradzić sobie ze wspomnianym problemem? Zamiast sięgać po kolejne opakowanie leków przeciwbólowych, zdecydujmy się na zakup materaca medycznego. W ten prosty sposób nie tylko uwolnimy się od bólu, ale również zapobiegniemy powstawaniu i pogłębianiu się wad kręgosłupa. Pozostaje tylko jedno pytanie, a mianowicie czym kierować się podczas wyboru wspomnianego rodzaju materacy?

Materac medyczny czyli… jaki?

Materac medyczny określany jest również mianem rehabilitacyjnego bądź też ortopedycznego. Od zwykłego materaca odróżnia go jednak fakt posiadania pozytywnej opinii certyfikowanych ośrodków rehabilitacyjnych. Materace medyczne świetnie sprawdzą się w zarówno przypadku osób, które zmagają się z bólami kręgosłupa, jak i pacjentów w trakcie rehabilitacji bądź też ludzi po zabiegu.

Materace multipocket

Jeśli sądzisz, że problem bólu kręgosłupa rozwiąże zakup pierwszego lepszego materaca medycznego, to jesteś w dużym błędzie. Jak się bowiem okazuje, obecnie na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy ortopedycznych, a każdy z nich będzie odpowiedni dla innego typu zwyrodnienia kręgosłupa. Jeśli nie masz czasu lub po prostu nie chcesz porównywać konkretnych opcji, to najbezpieczniejszym wyborem będzie materac typu multipocket wyposażony w dużą ilość mniejszych sprężyn kieszonkowych stanowiących niezależne punkty podparcia. Materace multipocket posiadają z reguły kilka stref twardości. Ten typ produktów z powodzeniem można określić mianem uniwersalnych. Rozwiązanie posiada jeszcze jedną, sporą zaletę. Wraz z upływem czasu zarówno nasza waga, jak i stopień odczuwalnego bólu może ulegać zmianie. Decydując się na materac multipocket nie musimy martwić się o to, że z chwilą np. zwiększenia wagi będziemy zmuszeni wymienić posiadany aktualnie materac medyczny. Duży wybór materacy typu multipocket dostępny jest chociażby na stronie https://allegro.pl.

Budowa ciała i wada kręgosłupa

Dobrze, jeśli materac ortopedyczny dostosowany jest zarówno do posiadanej wady kręgosłupa, jak i wymiarów naszego ciała. Dwie najpowszechniejsze dolegliwości ze strony kręgosłupa to oczywiście skolioza i lordoza. W przypadku osób cierpiących na skoliozę sprawdzą się materace nieco twardsze, natomiast przy lordozie warto zdecydować się na model o nieco mniejszym stopniu twardości.

Nie mniej ważne jest dopasowanie poziomu twardości materaca do wymiarów ciała. Jak to zrobić? W takiej sytuacji warto zastosować tak zwany test dłoni. W pierwszej kolejności należy położyć się na plecach, a następnie wsunąć rękę pod plecy tuż nad pośladkami. Jeżeli bez trudu wsuniemy rękę to oznacza, że materac jest zbyt twardy. Jeśli natomiast dłoni nie uda się wcisnąć pod kręgosłup, łóżko jest zbyt miękkie. Materac posiada odpowiednią twardość wtedy, gdy napotykamy dłonią lekki opór.

Pozycja snu

Kupując materac rehabilitacyjny - poza rodzajem wady kręgosłupa i gabarytami - warto wziąć pod uwagę również pozycję, w jakiej śpimy. W przypadku ludzi śpiących na plecach najlepiej sprawdzą się materace z polami twardości. Osoby śpiące na boku, z ugiętymi kolanami powinny zdecydować się na zakup materaca medycznego wykonanego z pianki termoelastycznej. Nie sprawdzi się on natomiast w przypadku osób preferujących spanie na brzuchu, gdyż przyczyni się on do nienaturalnego odginania kręgosłupa czego finałem może okazać się pogłębienie dolegliwości bólowych.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty