Objawy osteoporozy

Objawy osteoporozy

W większości nie powikłanych przypadków osteoporoza przebiega bezobjawowo. Nierzadko pierwszym objawem osteoporozy są złamania jednakże wówczas choroba jest już znacznie zaawansowana. Wiele osteoporotycznych łamań kręgów przebiega również bezbólowo. Do najczęściej występujących objawów osteoporozy należą:

 • bóle kostne - Bóle osteoporotyczne występują najczęściej w odcinku piersiowym - między łopatkami.Postępujący ubytek kości powoduje, że kręgi stają się "puste" w środku i zapadają się. Zmniejszanie się wysokości poszczególnych kręgów prowadzi w sumie do obniżania wzrostu oraz powstania tzw. "wdowiego garbu". Ucisk na korzene nerwowe przez zdeformowany trzon prowadzi do ostrego, silnego bólu który jest zwykle zwiastunem złamania trzonu kręgu.
 • bóle krzyża - Zmiany zlokalizowane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tzw. „bóle krzyża” występują głównie na skutek zmian dyskopatycznych a rzadziej na tle osteoporozy.
 • Obecnością złamań typowych dla osteoporozy - Złamania w osteoporozie powstają podczas upadku już z niewielkiej wysokości (np. wysokość własnego ciała). Miejsce złamań jest również typowe - dotyczą one:
  - końca dalszego kości promieniowej (tzw. złamanie Colesa) – złamania te są najczęstsze po 50-tym roku życia,
  - trzonów kręgów – w wyniku osteoporozy kręgi ulegają spłaszczeniu przybierając kształt klina co prowadzi to do zmniejszenia wzrostu
  - części bliższej kości udowej (szyjka i krętarz) – złamania najczęstsze po 70-tym roku życia

Ocena artykułu

4.13
z 56 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(25)
4
 
(22)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 56 głosów

84%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty