Objawy osteoporozy

W większości nie powikłanych przypadków osteoporoza przebiega bezobjawowo. Nierzadko pierwszym objawem osteoporozy są złamania jednakże wówczas choroba jest już znacznie zaawansowana. Wiele osteoporotycznych łamań kręgów przebiega również bezbólowo. Do najczęściej występujących objawów osteoporozy należą:
- bóle kostne - Bóle osteoporotyczne występują najczęściej w odcinku piersiowym - między łopatkami.Postępujący ubytek kości powoduje, że kręgi stają się "puste" w środku i zapadają się. Zmniejszanie się wysokości poszczególnych kręgów prowadzi w sumie do obniżania wzrostu oraz powstania tzw. "wdowiego garbu". Ucisk na korzene nerwowe przez zdeformowany trzon prowadzi do ostrego, silnego bólu który jest zwykle zwiastunem złamania trzonu kręgu.
- bóle krzyża - Zmiany zlokalizowane w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, tzw. „bóle krzyża” występują głównie na skutek zmian dyskopatycznych a rzadziej na tle osteoporozy.
- Obecnością złamań typowych dla osteoporozy - Złamania w osteoporozie powstają podczas upadku już z niewielkiej wysokości (np. wysokość własnego ciała). Miejsce złamań jest również typowe - dotyczą one:
- końca dalszego kości promieniowej (tzw. złamanie Colesa) – złamania te są najczęstsze po 50-tym roku życia,
- trzonów kręgów – w wyniku osteoporozy kręgi ulegają spłaszczeniu przybierając kształt klina co prowadzi to do zmniejszenia wzrostu
- części bliższej kości udowej (szyjka i krętarz) – złamania najczęstsze po 70-tym roku życia
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Ciąża pozamaciczna rodzaje i objawy
Ciąża ektopowa to każda ciąża, która rozwija się poza jamą macicy.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Cykl menstruacyjny
Zachodzący w organiźmie kobiety cykliczne zmiany są wynikiem procesu wymiany informacji między obszarem mózgu zwanym podwzgórzem, przysadką mózgową, jajnikami i macicą.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Leczenie alergii
Skuteczne leczenie alergii jest skomplikowanym procesem składający się z kilku elementów.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.