Schorzenia reumatyczne i skuteczny lek na stawy

Schorzenia reumatyczne i skuteczny lek na stawy
Spis treści
  1. Dlaczego boli?
  2. Zapalenia stawów – przebieg, objawy
  3. Skuteczny lek na zapalenie stawów w chorobach reumatycznych
  4. Meloksykam w leczeniu bólu i stanów zapalnych

Trudno jednoznacznie zdefiniować ból. Na pewno jest to doznanie nieprzyjemne, które może w mniejszym albo większym stopniu wpływać na funkcjonowanie człowieka. Zważywszy na to, jak różnorodne może być nasilenie bólu, jego przyczyny oraz indywidualna odporność, stosuje się wiele rodzajów środków zaradczych, wśród których szczególne znaczenie ma leczenie farmakologiczne.

Dlaczego boli?

Ból jest istotnym sygnałem ze strony organizmu, który w ten sposób reaguje na jakieś zjawisko. Może to być np. uszkodzenie tkanek lub toczący się stan zapalny. Bardzo ważna jest również klasyfikacja bólu z uwagi na długość okresu występowania objawów. Mamy zatem ból ostry trwający do 3 miesięcy, przewlekły (powyżej trzech miesięcy) oraz przetrwały, który nie ustępuje pomimo wygojenia tkanek. W przypadku chorób reumatycznych, których dotyczy artykuł, z reguły mamy do czynienia z bólem przewlekłym. Niestety, wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze sygnały i ostra reakcja utrwala się przechodząc w stan przewlekły, kiedy to ból towarzyszy pacjentom praktycznie codziennie. Wówczas niezbędne jest leczenie farmakologiczne – czyli odpowiedni lek przeciwzapalny.

Zapalenia stawów – przebieg, objawy

Stan zapalny to kolejne sformułowanie, którym posługujemy się dość często. Z jego pojawieniem się związane są również lekarstwa, tabletki na stawy i stany zapalne. A czy każdy wie czym jest wspomniany stan zapalny? Jest to proces zachodzący w tkankach pod wpływem bodźca uszkadzającego. W założeniu powinien doprowadzić do zniszczenia patologicznego czynnika i uzdrowienia tkanki. Niestety, jak wiadomo nie zawsze organizm radzi sobie z chorobotwórczymi czynnikami i zapalenie (np. stawów) również przechodzi w stan przewlekły. Właściwie można powiedzieć, że u źródeł bólu leży właśnie zapalenie, ponieważ występują podstawowe reakcje miejscowe na stan zapalny - ból, zaczerwienienie, gorączka oraz obrzęk. Stąd też takie szerokie spektrum działania, jakie powinien wykazywać skuteczny lek na stawy. W przebiegu schorzeń pojawiają się bowiem praktycznie wszystkie wymienione objawy, plus symptomy takie jak nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych oraz schorzenia ogólnoustrojowe.

Skuteczny lek na zapalenie stawów w chorobach reumatycznych

Biorąc pod uwagę jak poważne są konsekwencje i objawy stanów zapalnych w obrębie stawów i chorób reumatycznych, warto dowiedzieć się więcej na temat specyfiki tych schorzeń, Szczególnie, że jednostki chorobowe takie jak Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), Choroba Zwyrodnieniowa Stawów (ChZS), Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), są coraz powszechniej diagnozowane. Cechą charakterystyczną schorzeń reumatycznych, zapaleń w  obrębie stawów jest ich przewlekły charakter.

Tak jest w przypadku ZZSK. Mamy tu do czynienia z postępującym procesem zapalnym stawów krzyżowo-biodrowych, drobnych stawów kręgosłupa, pierścieni i więzadeł włóknistych. Konsekwencją toczącego się zapalenia jest usztywnianie stawów, oczywiście pojawia się również silny ból -  w dolnej części lędźwiowej albo pośladkowej. Bolesność pojawia się również w badaniu palpacyjnym, dochodzi do zapalenia stawów biodrowych i barkowych. Jak łatwo się domyślić, lek na zapalenie stawów będzie tu jednym z podstawowych sposobów ukojenia bólu i hamowania procesów zapalnych

Również w chorobie zwyrodnieniowej stawów (ChZS) mamy do czynienia z procesem ciągłym doprowadzającym do nieodwracalnych zmian i uszkodzeń w nasadach kostnych i w stawach. Pacjent skarży się przede wszystkim na silny ból chorego stawu, sztywność i nieprzyjemne trzeszczenie. Lek przeciwzapalny ma w tym przypadku za zadanie łagodzić ból i hamować toczący się proces zapalny.

Reumatoidalne zapalenie stawów spędza sen z powiek wielu pacjentom. Trzeba wiedzieć, że jest to znów przewlekły proces zapalny przebiegający w błonie maziowej stawów. Niestety konsekwencją jest niszczenie tkanki stawowej. Ze względu na to, że jest to schorzenie ogólnoustrojowe, stan zapalny objawia się nie tylko silnym bólem i obrzękiem, ale również osłabieniem, brakiem apetytu, utratą masy ciała, gorączką.

Meloksykam w leczeniu bólu i stanów zapalnych

Jak widać spektrum objawów i dolegliwości związanych z toczącym się procesem zapalnym jest bardzo szerokie. Wspólny jest jednakże ból, który jest dominującym odczuciem dla większości pacjentów. Warto przy tym wiedzieć, że w ponad 80% przypadków mamy tu do czynienia z bólem przewlekłym. Co za tym idzie kluczowe znaczenie ma odpowiednie leczenie, w tym również farmakologiczne. Choć uśmierzenie bólu nie oznacza wcale wyleczenia z podstawowej jednostki, ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania pacjenta. Pamiętajmy bowiem, że ból przewlekły stanowi odrębną jednostkę chorobową. A zatem istotne jest dopasowanie takiego leku przeciwzapalnego z grupy NLPZ, który wykaże się zarówno największą skutecznością, jak i najmniejszą częstotliwością występowania objawów niepożądanych.

Obecnie przemysł medyczny oferuje różne substancje czynne, które mają działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Wielu lekarzy stawia na meloksykam, przede wszystkim z uwagi na korzystną relację miedzy skutecznością, a bezpieczeństwem stosowania. Oznacza to, że leki oparte o meloksykam (np. Moilec) działają skutecznie hamując syntezę prostaglandyn w miejscu toczącego się procesu zapalnego. A jednocześnie „oszczędzają” układ pokarmowy. Dla pacjentów, którzy są niejako „skazani” na stałe przyjmowanie tabletek na stawy, jest to bardzo istotny argument za wyborem leków opartych właśnie o meloksykam.

Oczywiście nie ma reguły, jednego sposobu leczenia. Dlatego nie sugerujmy się tym, że dany lek na stawy pomógł koleżance, sąsiadowi czy bratu. W przypadku tak poważnych schorzeń zawsze konieczna jest opieka lekarska, obejmująca również dobór farmakologicznych środków, jak i innych metod leczenia, łagodzenia objawów bólowych. Niemniej jednak to właśnie leki przeciwzapalne z meloksykamem, takie jak Moilec, są dziś wyborem wielu specjalistów - docenionym i chwalonym przez pacjentów.

Ocena artykułu

4.25
z 8 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(3)
4
 
(4)
3
 
(1)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.25 z 8 głosów

88%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty