Czy można uchronić się przed chorobą prionową?

Czy można uchronić się przed chorobą prionową?
Polimorfizm genowy w białku prionowym odgrywa znaczną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby prionowej wśród ludzi i myszy. Polimorfizm jest to występowanie jednego genu, w tym przypadku genu białka prionowego, w kilku różnych postaciach. Na okres inkubacji choroby i indywidualną wrażliwość na zachorowanie wpływa polimorfizm dotyczący aminokwasów waliny i metioniny białka prionowego.

Badacze angielscy z Imperial College School of Medicine w St Mary's i University of Oxford pokazali jednak, że w procesie inkubacji choroby prionowej u myszy musi istnieć jeszcze jakiś dodatkowy mechanizm. Zauważyli, że linie komórkowe, w których występuje ten sam polimorfizm genowy i układ aminokwasów w białku prionowym w różnym czasie rozwijają zakażenie. W celu znalezienia genu odpowiedzialnego za te różnice naukowcy przebadali ponad 1000 zwierząt. Uczeni pod kierownictwem dr Sarah E. Lloyd znaleźli znaczące statystycznie różnice w genach położonych na chromosomach 2., 11. i 12. Samych genów nie udało się jeszcze zmapować.

Szczegółowe rezultaty badań zostały opublikowane na łamach najnowszego wydania Proceedings of the National Academy of Sciences. Ponieważ różnice pomiędzy białkiem prionowym u myszy i ludzi są niewielkie, wydaje się, że rezultaty badań można będzie odnieść do ludzi. Na razie został uczyniony kolejny krok w kierunku rozwikłania zagadki choroby Creutzfeldta-Jakoba. Czy pomoże to nam uchronić się przed zachorowaniem?

Ocena artykułu

3.96
z 24 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(6)
4
 
(14)
3
 
(2)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.96 z 24 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty