Co młodzież wie o trądziku?

Co młodzież wie o trądziku?
Młodzi ludzie dotknięci trądzikiem średnio rok zwlekają z zasięgnięciem porady specjalisty. Wiedzę o jego leczeniu czerpią z popularnych czasopism, od kolegów lub członków rodziny, czasem od lekarzy rodzinnych - jednak zaufanie do nabytych w ten sposób informacji jest ograniczone.

Kanadyjscy dermatolodzy z Windsor Regional Hospital w Ontario i Uniwersytetu w Kingston postanowili sprawdzić, co wiedzą nastolatkowie o przyczynach i leczeniu tego popularnego schorzenia. Wyniki ankiety opublikowali w czasopiśmie Journal of Amercian Academy of Dermatology.

Zdaniem większości pacjentów zgłaszających się do lekarza, trądzik jest wynikiem głównie zmian hormonalnych zachodzących podczas dojrzewania oraz czynników genetycznych. Mniejsza liczba ankietowanych wskazała na rolę diety i prawidłowej higieny skóry w zapobieganiu infekcji. Tylko połowa ze zgłaszających się wierzyła, że trądzik jest uleczalny!

Mężczyźni preferowali terapię ogólną (np. antybiotykami czy retinoidami przyjmowanymi doustnie), kobiety wolały leczenie miejscowe. Im mniejsze było nasilenie zmian trądzikowych, tym niechętnie sięgano po leczenie doustne.

Wyniki ankiety wskazują na konieczność systematycznej edukacji prowadzonej wśród młodzieży, obejmującej nie tylko rzetelną wiedzę nt. przyczyn trądziku i właściwego trybu życia, ale również informacje o długości leczenia i jego skuteczności.

Ocena artykułu

4.45
z 64 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(45)
4
 
(10)
3
 
(3)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.45 z 64 głosów

86%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty