Witamina D i wapń mogą obniżać ciśnienie tętnicze krwi

Witamina D i wapń mogą obniżać ciśnienie tętnicze krwi
Kobiety po menopauzie powinny kontrolować gęstość kości, co pozwala na wczesne wykrycie i leczenie ubytku masy kostnej. Terapia osteoporozy polega między innymi na podawaniu preparatów wapnia i witamy D. Ostatnie doniesienia sugerują, że podawanie obu leków może korzystnie wpływać również na wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Zespół naukowców z Institute of Clinical Osteology Gustav Pommer w Hamburgu w Niemczech przeprowadził badanie, w trakcie którego porównywano wpływ uzupełniania wapnia oraz wapnia w połączeniu z witaminą D na wartości ciśnienia tętniczego krwi. W badaniu wzięły udział kobiety po 70. roku życia, które otrzymywały 1200 mg wapnia. Połowa badanych stosowała równocześnie witaminę D w dawce 600 jednostek międzynarodowych. Wyniki pracy opublikowano na łamach majowego wydania Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Po 8 tygodniach leczenia u ponad 80% kobiet otrzymujących oba preparaty zaobserwowano obniżenie skurczowego ciśnienia tętniczego krwi (wyższa wartość spośród dwu składowych ciśnienia) o co najmniej 5 mm Hg. Podobny efekt uzyskano u 47% chorych leczonych jedynie preparatami wapnia. Podawanie witaminy D powodowało nieznaczne zwiększenie częstości pracy serca.

Mechanizm wpływu witaminy D i wapnia na ciśnienie tętnicze nie jest do końca poznany. Autorzy pracy mają nadzieję, że podawanie obu preparatów może nasilać działanie leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Niezbędne jest jednak przeprowadzenie dokładnych badań.

Ocena artykułu

4
z 50 głosów
5
 
(21)
4
 
(20)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4 z 50 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty