Wirus mononukleozy a rokowanie w ziarnicy złośliwej

Wirus mononukleozy a rokowanie w ziarnicy złośliwej
To, że choroba nowotworowa zwana ziarnicą złośliwą (lub chorobą Hodgkina) może mieć tło wirusowe, podejrzewano od dawna. Od pewnego czasu naukowcom znany jest fakt, że u niektórych chorych w komórkach nowotworowych występują geny wirusa Epsteina-Barr (EBV), znanego wszystkim jako czynnik wywołujący mononukleozę zakaźną. Amerykańscy naukowcy, członkowie American Cancer Society, postanowili sprawdzić, jak przebiega choroba w przypadku potwierdzonej obecności wirusa.

Zespół lekarzy pod przewodnictwem Christiny A. Clarke z Northern California Cancer Center w Kalifornii porównał historie chorób dwóch grup kobiet z ziarnicą złośliwą: do pierwszej grupy należały osoby z potwierdzoną obecnością wirusa EBV, do drugiej chore, u których nie udało się go wykryć.

Wyniki badania wskazują, że u kobiet zakażonych wirusem EBV ziarnica złośliwa pojawiała się w późniejszym wieku. Co dziwne, z analizy wynika, że chorobę rozpoznawano u nich w bardziej zaawansowanym stadium. Okresy przeżycia wyraźnie różniły się tylko w przypadku przekroczenia 45. roku życia - były krótsze w grupie zakażonej wirusem. Oznacza to konieczność badania osób z chorobą Hodgkina w kierunku genów wirusa EBV. Być może okaże się niezbędne stworzenie nowych protokołów leczenia przeciwnowotworowego u chorych z potwierdzonym zakażeniem powyżej 45. r.ż.

Ziarnica złośliwa jest chorobą nowotworową polegającą na niekontrolowanym rozroście układu limfatycznego. Jedną z charakterystycznych jej cech jest świąd skóry, nasilający się pod wpływem ciepłej kąpieli, występujący w połączeniu z nieoczekiwaną utratą masy ciała. Często wykrywana jest przy zdjęciach RTG klatki piersiowej -uwidacznia się na nich niesymetrycznie powiększonymi węzłami chłonnymi. Wyniki leczenia są dość dobre (w porównaniu z innymi chorobami nowotworowymi), zwłaszcza u osób w młodym wieku.

Ocena artykułu

4.16
z 61 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(28)
4
 
(24)
3
 
(3)
2
 
(3)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.16 z 61 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty