Wirus mononukleozy a rokowanie w ziarnicy złośliwej
Zespół lekarzy pod przewodnictwem Christiny A. Clarke z Northern California Cancer Center w Kalifornii porównał historie chorób dwóch grup kobiet z ziarnicą złośliwą: do pierwszej grupy należały osoby z potwierdzoną obecnością wirusa EBV, do drugiej chore, u których nie udało się go wykryć.
Wyniki badania wskazują, że u kobiet zakażonych wirusem EBV ziarnica złośliwa pojawiała się w późniejszym wieku. Co dziwne, z analizy wynika, że chorobę rozpoznawano u nich w bardziej zaawansowanym stadium. Okresy przeżycia wyraźnie różniły się tylko w przypadku przekroczenia 45. roku życia - były krótsze w grupie zakażonej wirusem. Oznacza to konieczność badania osób z chorobą Hodgkina w kierunku genów wirusa EBV. Być może okaże się niezbędne stworzenie nowych protokołów leczenia przeciwnowotworowego u chorych z potwierdzonym zakażeniem powyżej 45. r.ż.
Ziarnica złośliwa jest chorobą nowotworową polegającą na niekontrolowanym rozroście układu limfatycznego. Jedną z charakterystycznych jej cech jest świąd skóry, nasilający się pod wpływem ciepłej kąpieli, występujący w połączeniu z nieoczekiwaną utratą masy ciała. Często wykrywana jest przy zdjęciach RTG klatki piersiowej -uwidacznia się na nich niesymetrycznie powiększonymi węzłami chłonnymi. Wyniki leczenia są dość dobre (w porównaniu z innymi chorobami nowotworowymi), zwłaszcza u osób w młodym wieku.