Ciąża a podróż samolotem

Ciąża a podróż samolotem
Spis treści
  1. Podróż samolotem w ciąży
  2. Apteczka pierwszej pomocy podczas ciąży
Chociaż ciąża nie znaczy od razu tego, że kobieta nie może podróżować, to jednak powinno się pamiętać o pewnych środkach ostrożności; jest to szczególnie ważne w przypadku ciąż o wysokim stopniu ryzyka, ciąż gdzie jest więcej niż jeden płód i w przypadku kobiet, które kiedyś poroniły. 

Podróżowanie za granicę stwarza dodatkowe okoliczności, na które należy zwrócić uwagę. Jednym z poważniejszych ograniczeń jest ograniczona liczba szczepionek, czy leków, które mogą być przyjmowane przez ciężarną w celu ochrony przed określonymi chorobami. Powinno się unikać żywych szczepionek wirusowych ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. Szczepionkę przeciwko polio lepiej podać dożylnie niż doustnie. Generalnie, szczepienie w drugim i trzecim trymestrze jest bezpieczniejsze. Te same środki ostrożności powinny być zachowane w przypadku kobiet karmiących piersią.

Podróż samolotem w ciąży

Chociaż nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o podróżowanie samolotem kobiet w ciąży, to drugi trymestr jest uważany za najbezpieczniejszy, ponieważ unika się wtedy problemów z uodparnianiem się oraz możliwych krwawień występujących w pierwszym trymestrze, a wywołania przedwczesnego porodu w trzecim. Jeśli lecisz w dziewiątym miesiącu ciąży, to amerykańskie federalne władze lotnicze (Federal Aviation Authority, FAA) wymagają, abyś miała przy sobie potrójną kopię zaświadczenia od swojego położnika, że zostałaś zbadana w przeciągu 72 godzin (24 godziny są preferowane) przed wylotem, gdzie stwierdza, że jak najbardziej możesz lecieć. Powinna być również zapisana tam data przewidywanego porodu. W Polsce takich przepisów nie ma. Podczas lotu, kobieta w ciąży proszona jest o unikanie pozycji skurczonych, czy siedzenia przez dłuższy czas. Ruszanie nogami i palcami stóp poprawia krążenie w trakcie dłuższych podróży. Najważniejsze rzeczy o których warto pamiętać, jeśli podróżujesz w czasie ciąży, to:

  • Jak unikać i leczyć malarię
  • Jak unikać biegunek, oraz chorób wywoływanych przez skażone jedzenie czy wodę
  • Gdzie znajduje się najlepsza pomoc medyczna w pobliżu miejsca, gdzie zamierzasz się zatrzymać
  • Ubezpieczenie zdrowotne
  • Objawy ostrzegawcze kłopotów czy chorób związanych z ciążą
  • Nazwy określonych szpitali, gdzie pracują lekarze angielskojęzyczni

Przeloty turystyczne nie są specjalnie niebezpieczne ani dla ciężarnej, ani dla jej płodu. Obniżone ciśnienie powietrza w kabinie (wartości utrzymywane są tak, jak na poziomie 1,524-2,438 metrów) mają minimalny wpływ na utlenowanie płodu ze względu na krzywą dysocjacji jego hemoglobiny. Ciężka niedokrwistość (Hb 0.5 g/%), niedokrwistość sierpowata lub jej cechy, zakrzepowe zapalenie żył w przeszłości, czy problemy z łożyskiem są względnymi przeciwwskazaniami do latania; chociaż w takich przypadkach można podać wcześniej tlen. Każda linia lotnicza ma swoje przepisy odnośnie ciąży i przelotów; zawsze jest bezpieczniej podczas rezerwacji biletów, czy niepotrzebne będą jakieś dodatkowe dokumenty. Kobieta w ciąży zawsze powinna mieć przy sobie dokument z terminem przewidywanego porodu.

Ciężarna otrzymuje specjalne miejsce, aby miała wygodnie z dużą ilością przestrzeni wokół siebie, ale jak się okazuje, siedzenie na skrzydle, w środku samolotu zapewnia najspokojniejszy lot. Taka kobieta powinna spacerować co pół godziny w czasie spokojnego lotu, oraz zginać i prostować nogi w kostkach, co ma zapobiegać zapaleniu żył. Pas bezpieczeństwa powinien być zawsze zapięty na wysokości miednicy. Dobrze jest dużo pić, ponieważ niska wilgotność w kabinie sprzyja łatwemu odwodnieniu się. Kobiety podróżujące z niemowlętami powinny pamiętać, że noworodki nie mogą latać samolotem, ponieważ ich pęcherzyki płucne nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Niemowlęta również są szczególnie wrażliwe na ból przy zapadaniu się trąbki Eustachiusza podczas zmian ciśnienia, i aby temu zapobiec należy je karmić podczas startu, jak i lądowania.

Apteczka pierwszej pomocy podczas ciąży

Pewne uzupełnienia oraz zmiany powinny zostać przeprowadzone w zwyczajnej podróżnej apteczce w czasie ciąży, oraz okresu karmienia piersią. Dodatkowo znajdują się tam: puder talk, termometr, doustne paczuszki do nawadniania, multiwitaminy, środek przeciwko drożdżycy pochwy, paracetamol, środek odstraszający owady zawierający niewielką ilość DEET, oraz krem do opalania z filtrem o dużej mocy. Kobiety w trzecim trymestrze ciąży czasem zabierają ze sobą aparat do mierzenia w domu oraz paski do zanurzania w moczu, aby móc sprawdzać czy nie ma białkomoczu albo cukru w moczu, z czego obydwie zmiany wymagają konsultacji z lekarzem. Decyzja o podaniu leków przeciwko malarii, czy biegunkom jest podejmowana indywidualnie, w zależności od osoby podróżującej, trymestru, przebiegu ciąży oraz poprzednich schorzeń. Większości leków powinno się unikać, jeśli to tylko możliwe.

Ocena artykułu

4.04
z 70 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(23)
4
 
(32)
3
 
(11)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.04 z 70 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty