Tajemniczy antyoksydant zawarty w czerwonym winie

Tajemniczy antyoksydant zawarty w czerwonym winie
Naukowcy wierzą, że odkryli tajemnicę w jaki sposób antyoksydanty znajdujące się w winogronach i czerwonym winie przeciwdziałają powstawaniu i rozwojowi nowotworów. Najnowsze badania wykazują, że resweratrol, składnik, który działa jak antybiotyk chroniąc winogrona przed pleśnią może unieczynnić białko odpowiedzialne za ochronę komórek rakowych przed anty-nowotworową terapią jak np. chemoterapia. Odkryte właściwości tego składnika mogłyby zwiększyć możliwości leczenia nowotworów a nawet stworzenia "antyrakowej pigułki" stosowanej jak witaminy.

Korzyści płynące z picia szklanki czerwonego wina dziennie zostały odkryte w minionej dekadzie kiedy zaczęto się zastanawiać nad tzw. "francuskim paradoksem" - mimo wysokocholesterolowej diety Francuzi mieli niski wskaźnik zachorowalności na choroby układu krążenia. Badania wykazywały, że związane jest to ze spożywaniem przez nich właśnie jednej lub dwóch szklanek czerwonego wina do obiadu. Kilka lat temu naukowcy odkryli, że resweratrol zapobiega powstawaniu nowotworów a także przerzutom nowotworów złośliwych. Hamuje on również stan zapalny prowadzący do powstania artretyzmu czy innych chorób.

Resweratrol występuje również w wielu innych produktach jak np. w morwach czy orzeszkach ziemnych. Wszystkie wina zawierają pewne ilości tego składnika jednak czerwone wino wydaje się być jego najbogatszym źródłem.

Badania prowadzone przez Lineberger Comprehensive Cancer Center wyjaśniają mechanizm działania resweratrolu. Oznaczono białko NF-kappa B umożliwiające komórkom rakowym przetrwanie chemioterapii. W momencie zablokowania białka NF-kappa B u myszy - jak wykazały badania prowadzone w zeszłym roku - komórki nowotworowe poddawały się chemioterapii.

Naukowcy (Holmes-McNary, Baldwin) przeprowadzali testy jak ludzkie i zwierzęce komórki nowotworowe reagują na resweratrol. Wyniki badań wskazywały, że efektywnie unieczynniał on białko NF-kappa B. Natomiast komórki nowotworowe nie poddane działaniu resweratrolu nadal intensywnie się namnażały.

Odkrycie i zrozumienie mechanizmu działania resweratrolu jako składnika anty-nowotworowego jest bardzo istotne w prewencji i leczeniu raka. Mechanizm ten jest bardzo złożony i wymaga jeszcze wielu badań jednak dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące.

Ocena artykułu

4.09
z 94 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(33)
4
 
(42)
3
 
(14)
2
 
(4)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.09 z 94 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty