Stres w pracy może być przyczyną problemów z oczami

Stres w pracy może być przyczyną problemów z oczami
Praca jest miejscem, gdzie w szczególny sposób jesteśmy narażeni na stres. Rosnące wymagania pracodawców i ciągła rywalizacja wywołują napięcie emocjonalne, które nie jest obojętne dla zdrowia. Istnieje wiele doniesień wskazujących, że ludzie pracujący w warunkach znacznego obciążenia psychicznego cierpią na bóle kostno-stawowe i łatwiej zapadają na niektóre schorzenia, w tym choroby układu krążenia, pokarmowego i nerwowego.

Dr Francesco Mocci i jego koledzy z Uniwersytetu w Sassari we Włoszech stwierdzili, że stresowe sytuacje w pracy mogą powodować problemy z oczami. Naukowcy przeprowadzili ankietę, w której wzięło udział 212 pracowników banku. Wszyscy badani odpowiadali na pytania dotyczące nasilenia stresu, jaki przeżywali w pracy, kontaktów z współpracownikami oraz ich samooceny.

Po badaniu okulistycznym u wszystkich osób wykluczono chorobę oczu. Część badanych zgłaszała problemy okulistyczne w postaci okresowo występujących plamek przed oczami, łzawienia, podwójnego widzenia, swędzenia i bólów oczu. Wyniki pracy opublikowano na łamach kwietniowego wydania Journal of Occupational and Environmental Medicine.

U 30% badanych dolegliwości występowały trzy razy w tygodniu w czasie pracy lub krótko po jej zakończeniu. Analiza wykazała, że dolegliwości znacznie częściej dotyczyły osób pracujących w stresie. Jedynie u 4% badanych problemy zdrowotne spowodowane były dymem papierosowym i nieprawidłowym oświetleniem.

Autorzy badania wykazali, że stres może być przyczyną problemów ze zdrowiem. Nie bez znaczenia jest również prawidłowa organizacja stanowiska pracy i przestrzeganie zasad ergonomii.

Ocena artykułu

3.8
z 71 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(43)
3
 
(7)
2
 
(4)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.8 z 71 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty