Spożycie alkoholu nie jest korzystne u osób przed 55 r.ż
W badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców z London School of Hygiene and Tropical Medicine oceniano wpływ alkoholu na śmiertelność ogólną. Wyniki badania opublikowano na łamach ostatniego wydania Journal of Epidemiology and Community Health.
W grupie mężczyzn przed 55. rokiem życia, niepijących alkoholu zaobserwowano o 2,8% mniej zgonów rocznie niż wśród mężczyzn spożywających alkohol. Wynikiem abstynencji wśród kobiet w tej samej grupie wiekowej było zmniejszenie śmiertelności o 0,9% rocznie.
Korzystny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu wykazano u mężczyzn po 55. roku życia, podczas gdy u kobiet dopiero około 65. roku życia. W młodszych grupach wiekowych spożywanie alkoholu częściej było powodem wypadków komunikacyjnych, chorób wątroby i samobójstw. Regularne picie napojów alkoholowych przez osoby w wieku 55-65 lat zwiększało ryzyko udaru mózgu, raka sutka i choroby wątroby.
Wyniki badania wskazują, że spożycie alkoholu nie zmniejsza śmiertelności wśród osób przed 55. rokiem życia. Może wynikać to z faktu, że w tym wieku istnieje małe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i zakrzepu w naczyniu wieńcowym.