Spożycie alkoholu nie jest korzystne u osób przed 55 r.ż

Spożycie alkoholu nie jest korzystne u osób przed 55 r.ż
Wyniki opublikowanych dotychczas badań wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Działanie alkoholu jest najprawdopodobniej związane ze zmniejszaniem częstości powstawania skrzeplin w naczyniach wieńcowych. Jednak ostatnie doniesienia sugerują, że alkohol nie wpływa korzystnie na stan zdrowia osób przed 55. rokiem życia.

W badaniu przeprowadzonym przez zespół naukowców z London School of Hygiene and Tropical Medicine oceniano wpływ alkoholu na śmiertelność ogólną. Wyniki badania opublikowano na łamach ostatniego wydania Journal of Epidemiology and Community Health.

W grupie mężczyzn przed 55. rokiem życia, niepijących alkoholu zaobserwowano o 2,8% mniej zgonów rocznie niż wśród mężczyzn spożywających alkohol. Wynikiem abstynencji wśród kobiet w tej samej grupie wiekowej było zmniejszenie śmiertelności o 0,9% rocznie.

Korzystny wpływ umiarkowanego spożycia alkoholu wykazano u mężczyzn po 55. roku życia, podczas gdy u kobiet dopiero około 65. roku życia. W młodszych grupach wiekowych spożywanie alkoholu częściej było powodem wypadków komunikacyjnych, chorób wątroby i samobójstw. Regularne picie napojów alkoholowych przez osoby w wieku 55-65 lat zwiększało ryzyko udaru mózgu, raka sutka i choroby wątroby.

Wyniki badania wskazują, że spożycie alkoholu nie zmniejsza śmiertelności wśród osób przed 55. rokiem życia. Może wynikać to z faktu, że w tym wieku istnieje małe ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca i zakrzepu w naczyniu wieńcowym.

Ocena artykułu

4.08
z 38 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(13)
4
 
(17)
3
 
(6)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.08 z 38 głosów

79%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty