Sposób na wyodrębnienie osób zagrożonych cukrzycą
W wyżej wymienionym teście mierzy się stężenie glukozy na czczo, a następnie po podaniu ściśle określonej ilości cukru oznacza się stężenie glukozy po jednej i dwóch godzinach. Wyniki mogą być prawidłowe, wskazywać na cukrzycę lub stan zwany nieprawidłową tolerancją glukozy (oznacza zaburzenia metabolizmu węglowodanów).
W badaniu uczestniczyło ponad tysiąc osób w wieku 50-75 lat - nie stwierdzano u nich cukrzycy na początku badania. Oznaczono im stężenie glukozy na czczo oraz wykonywano test obciążenia glukozą na początku analizy i po kilku latach obserwacji. Celem naukowców było określenie częstości nowych przypadków cukrzycy w badanej populacji.
Analiza zgromadzonych danych wykazała, że ryzyko rozwoju cukrzycy było większe wśród uczestników ze stwierdzonym na początku badania nieprawidłowym stężeniem glukozy na czczo lub wynikiem testu obciążenia wskazującym na upośledzenie tolerancji glukozy. Współistnienie tych dwóch stanów jeszcze bardziej zwiększało zagrożenie cukrzycą. Wyniki potwierdzają użyteczność określania stężenia glukozy zarówno na czczo jak i w teście obciążenia w wyodrębnianiu grupy osób zagrożonych pojawieniem się cukrzycy.