Sportowcy potrzebuja sodu

Sportowcy potrzebuja sodu
Niebezpieczne skutki zdrowotne może spowodować zachwianie równowagi pomiędzy ilością płynów w organizmie a stężeniem sodu we krwi u osób uprawiających sporty wytrzymałościowe, np. biegi długodystansowe. Jak donoszą naukowcy z University of California w San Francisco nadmiar wody w organizmie przyczynia się do powstania obrzęku mózgu a ponadto do przenikania płynów do płuc.

Sportowcy w czasie intensywnej aktywności fizycznej wydalają duże ilości wody oraz sodu w postaci potu. Uzupełnianie rezerw wody w organiźmie nie jest jednoznaczne z przywracaniem optymalnego stężenia sodu.

Organizm aby utrzymać w równowadze stężenie soli i wody pomiędzy krwią a tkankami zaczyna pobierać wodę z krwi, prowadzi to do obrzęku skóry i mózgu a konsekwencją może być śmierć poprzez uduszenie. Ryzyko wystąpienia niedoboru sodu jest wyższe u kobiet niż u mężczyzn ponieważ istotną rolę odgrywa w tym procesie jeden z żeńskich hormonów płciowych- etrogen.

Aby uniknąć tego zagrożenia lekarze zalecają przyjmowanie tabletek soli przed lub w czasie wysiłku. Równie skuteczne jest picie płynów, które zawierają elektrolity.

Ocena artykułu

3.85
z 40 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(8)
4
 
(24)
3
 
(4)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.85 z 40 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty