Różnica czasu

Kiedy chcesz, żeby obudziło cię rano radio, nastawiasz tzw. włącznik czasowy czyli "timer" i o określonej godzinie budzisz się w takt muzyki. Podobnie jest z naszym organizmem. Każda komórka funkcjonuje w naprzemiennym cyklu dzienno-nocnym, będąc bardziej aktywną w dzień i nastawiona na odpoczynek w nocy. Kiedy kilka stref czasowych przemierzamy w kilka godzin samolotem i lądujemy np. w Nowym Jorku w południe, nasze ciało zachowuje się jak o 6 rano w Warszawie. Jesteśmy zmęczeni, zdezorientowani, śpiący. Powodem jest nienaturalne skrócenie lub wydłużenie któregoś z cykli - dziennego lub nocnego i rozstrojenie naszych własnych "timerów". Rozstrojenie, o którym mowa, zwane potocznie "transpołudnikowym zmęczeniem" objawia się podrażnieniem, obniżoną reaktywnością, zmęczeniem, bezsennością, zatwardzeniem i depresją. Te dolegliwości mogą trwać nawet tydzień i dłużej. Aby je znacznie skrócić :
- Popij dłużej przed podróżą. Nie pakuj się i nie rób zakupów w ostatniej chwili. Pożegnalne spotkanie zrób kilka dni wcześniej. Wejdź w nowa strefę czasową wypoczęty i zrelaksowany.
- Zrób kilka ćwiczeń po przebudzeniu. Jeżeli lądujesz np. o 3-ej nad ranem krajowego czasu pomóż swemu organizmowi wzbudzić się o tak nietypowej porze. Weź kilka głębokich oddechów, spróbuj się przeciągnąć, przespaceruj się do toalety i odśwież.
- Obudź się intelektualnie. Z reguły dobrze robi kilkunastominutowa konwersacja z sąsiadem, jeśli to niemożliwe uaktywnij mózg w inny sposób (lektura, gra).
- Zjedz wysokobiałkowe śniadanie o czasie. Nawet jeśli dla ciebie to w dalszym ciągu środek nocy i nie jesteś głodny - zjedz. Pożywienie jest sygnałem dla tkanki mózgowej, że rozpoczyna się nowy cykl dzienny. Wskazane byłyby produkty mleczne, sery, płatki.
- Pamiętaj, że noc jest do spania. Jeśli przylatujesz na miejsce w nocy, połóż się do łóżka. Zaśniesz prędzej czy później i tym samym szybciej przystosujesz się do lokalnego czasu.
- Nastaw budzik na zwykłą porę. Nie pij do oporu rezygnując ze śniadania. Rano będziesz miał trudności z obudzeniem - możesz temu zaradzić otwierając szeroko okno, biorąc chłodny prysznic, wychodząc na spacer.
- Jedz posiłki o normalnej porze ( szybciej wyregulujesz biologiczny zegar)
lek. med. Dorota Wydrospecjalista patomorfolog
Zaklad Patomorfologii Szpitala Wolskiego w WarszawiePodobne teksty
Badanie ogólne moczu
Badanie, które może pomóc w rozpoznaniu choroby nerek i wątroby oraz dróg moczowych.
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Przepuklina pachwinowa - częsty problem
Chociaż jest stosunkowo łatwa do wyleczenia, nie rozpoznana i nieleczona może być źródłem poważnych problemów
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.