Rokowanie u chorych po zawale serca

Rokowanie u chorych po zawale serca
Wielu badaczy prowadzi badania, których celem jest ocena czynników wpływających na rokowanie u chorych po zawale serca. Badacze mają nadzieję, że pozwoli to na wyodrębnienie grupy chorych, u których należy zastosować znacznie bardziej intensywne leczenie choroby serca.

Zespół naukowców z Albert Einstein Medical Center w Filadelfii przeprowadził badanie w grupie ponad 500 chorych przyjętych do szpitala z powodu bólu w klatce piersiowej, który wystąpił w czasie ostatnich 24 godzin i trwał przynajmniej 15 minut. We wszystkich przypadkach rozpoznano świeży zawał serca. Od badanych kilkakrotnie pobierano krew i oznaczano stężenia substancji świadczących o uszkodzeniu serca. Wykonano również badania sprawdzające czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Wyniki badania ukazały się na łamach Academic Emergency Medicine.

W czasie 3 lat obserwacji u 13% chorych wystąpił powtórny zawał serca lub zgon spowodowany ostrą chorobą serca. Zaobserwowano, że obecność czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca nie wpływała na częstość dolegliwości bólowych w klatce piersiowej. Zwiększenie śmiertelności i ilości powtórnych zawałów serca znacznie częściej obserwowano wśród osób starszych. Gorsze rokowanie wykazano u chorych, u których na początku badania obserwowano duże stężenia znaczników uszkodzenia serca.

Wyniki badania wskazują, że w czasie 3 lat od zaostrzenia choroby serca najwięcej zawałów serca i zgonów spowodowanych chorobą serca występuje w grupie chorych w wieku podeszłym i ze znacznym uszkodzeniem serca w czasie bólu dławicowego.

Ocena artykułu

4.13
z 47 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(17)
4
 
(21)
3
 
(7)
2
 
(2)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.13 z 47 głosów

81%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty