Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku
- Okres rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku.
- Wskazania do zastosowania
- Możliwe niedogodności odczuwalne po zabiegu.
Okres rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku.
Laserowa korekcja wzroku wymaga okresu, w którego trakcie rogówka oka odzyskuje pełną ostrość wzroku. Czas adaptacji do nowej jakości widzenia zasadniczo wynosi do kilku tygodni. Niemniej jednak powrót do pełnej akomodacji może wynosić od 3 do 12 miesięcy i jest zależny od metody zabiegu.
W przypadku zastosowania powierzchniowych metod takich jak EBK, PRK, Epi-LASIK czy Trans PRK lekarz umieszcza na operowanym oku soczewkę opatrunkową, którą należy bezwzględnie nosić przez okres 3 do 5 dni po zabiegu.
Natomiast w przypadku laserowej korekcji wzroku z zastosowaniem metody głębokiej opatrunek nie jest zakładany z uwagi na fakt, iż jest on tworzony z powierzchniowej warstwy rogówki.
Pełne efekty laserowej korekcji wzroku mogą być odczuwalne w okresie od 3 do nawet 12 miesięcy. W zależności od wady wzroku i metody zabiegu.
Wskazania do zastosowania
- W dniu, w którym wykonywany był zabieg, pacjent powinien zaniechać jakichkolwiek prac fizycznych. Zalecany jest wypoczynek i regeneracja.
- Natomiast w pierwszych dniach po zabiegu podstawowym zaleceniem lekarskim jest ochrona operowanego oka przed nadmiernym światłem. W związku, z czym przez okres pierwszych kilku dni pacjent powinien przebywać w pomieszczeniach z przysłoniętymi oknami, a w przypadku konieczności wyjścia z domu zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, które chronią zarówno przed nadmierną ilością światła słonecznego, jak i przed wiatrem.
- Wskazaniem jest też ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem telewizora lub komputera przynajmniej przez kilka pierwszych dni.
- Bezsprzecznie należy również unikać pocierania i uciskania powiek, ich mocnego zaciskania i prób drapania. Stanowczo należy też panować nad odruchowym drapaniem rzęs i okolic rogówki.
- Niezmiernie istotna jest też ochrona oczu w trakcie mycia twarzy. Pacjent nie może dopuścić do przedostania się do oczu wody, a tym bardziej czynników drażniących takich jak mydło czy szampon.
- Ponadto w przypadku kobiet przez okres dwóch tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz makijażu.
- Dodatkowo każdy pacjent przez pierwszy miesiąc po zabiegu bezwzględnie powinien unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń.
- Przebywania wśród osób przeziębionych. Głównie z uwagi na fakt, że niektóre wirusy wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych mogą być przyczyną zapalenia spojówek.
- Zagrożeniem może być też kontakt z osobami zarażonymi opryszczką wargową. Ponieważ wirus ten może przyjąć postać opryszczkowego zapalenia rogówki, co jest szczególnym zagrożeniem zwłaszcza we wczesnym etapie rekonwalescencji.
- Ponadto przez okres jednego do dwóch miesięcy po operacji każdy pacjent ewidentnie powinien zrezygnować z wizyt na basenie i kąpieli w innych zbiornikach wodnych.
- Wysiłku fizycznego i uprawiania sportu przez okres pierwszych dwóch, trzech tygodni.
Okres pooperacyjny wymaga również systematycznego stosowania kropli przepisanych przez okulistę, zgodnie z jego zaleceniami.
Możliwe niedogodności odczuwalne po zabiegu.
Pacjent po zabiegu ma prawo do czasu uzyskania pełnej adaptacji do nowej jakości widzenia odczuwać dyskomfort związany z niewielkimi dolegliwościami. Do najczęstszych należą takie objawy jak:
- pieczenie i łzawienie oczu.
- Uczucie ciała obcego w oku
- czy światłowstręt.
Do tygodnia po operacji mogą występować wahania ostrości widzenia łącznie z zamglonym obrazem. Natomiast aż do 12 miesięcy po zabiegu u pacjenta mogą występować objawy związane z zespołem suchego oka. I problemy z ostrością widzenia po zmroku.
Jednakże są to objawy przemijające związane z niewielkim pooperacyjnym obrzękiem rogówki.