Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku

Rekonwalescencja po laserowej korekcji wzroku
Spis treści
 1. Okres rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku.
 2. Wskazania do zastosowania
 3. Możliwe niedogodności odczuwalne po zabiegu.

Okres rekonwalescencji po laserowej korekcji wzroku.

Laserowa korekcja wzroku wymaga okresu, w którego trakcie rogówka oka odzyskuje pełną ostrość wzroku. Czas adaptacji do nowej jakości widzenia zasadniczo wynosi do kilku tygodni. Niemniej jednak powrót do pełnej akomodacji może wynosić od 3 do 12 miesięcy i jest zależny od metody zabiegu.  

W przypadku zastosowania powierzchniowych metod takich jak EBK, PRK, Epi-LASIK czy Trans PRK lekarz umieszcza na operowanym oku soczewkę opatrunkową, którą należy bezwzględnie nosić przez okres 3 do 5 dni po zabiegu.  

Natomiast w przypadku laserowej korekcji wzroku z zastosowaniem metody głębokiej opatrunek nie jest zakładany z uwagi na fakt, iż jest on tworzony z powierzchniowej warstwy rogówki.  

Pełne efekty laserowej korekcji wzroku mogą być odczuwalne w okresie od 3 do nawet 12 miesięcy. W zależności od wady wzroku i metody zabiegu.  

Wskazania do zastosowania

 • W dniu, w którym wykonywany był zabieg, pacjent powinien zaniechać jakichkolwiek prac fizycznych. Zalecany jest wypoczynek i regeneracja.   
 • Natomiast w pierwszych dniach po zabiegu podstawowym zaleceniem lekarskim jest ochrona operowanego oka przed nadmiernym światłem. W związku, z czym przez okres pierwszych kilku dni pacjent powinien przebywać w pomieszczeniach z przysłoniętymi oknami, a w przypadku konieczności wyjścia z domu zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV, które chronią zarówno przed nadmierną ilością światła słonecznego, jak i przed wiatrem.  
 • Wskazaniem jest też ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem telewizora lub komputera przynajmniej przez kilka pierwszych dni.  
 • Bezsprzecznie należy również unikać pocierania i uciskania powiek, ich mocnego zaciskania i prób drapania. Stanowczo należy też panować nad odruchowym drapaniem rzęs i okolic rogówki.  
 • Niezmiernie istotna jest też ochrona oczu w trakcie mycia twarzy. Pacjent nie może dopuścić do przedostania się do oczu wody, a tym bardziej czynników drażniących takich jak mydło czy szampon.
 • Ponadto w przypadku kobiet przez okres dwóch tygodni po zabiegu obowiązuje całkowity zakaz makijażu.  
 • Dodatkowo każdy pacjent przez pierwszy miesiąc po zabiegu bezwzględnie powinien unikać zadymionych i zakurzonych pomieszczeń.
 • Przebywania wśród osób przeziębionych. Głównie z uwagi na fakt, że niektóre wirusy wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych mogą być przyczyną zapalenia spojówek.
 • Zagrożeniem może być też kontakt z osobami zarażonymi opryszczką wargową. Ponieważ wirus ten może przyjąć postać opryszczkowego zapalenia rogówki, co jest szczególnym zagrożeniem zwłaszcza we wczesnym etapie rekonwalescencji.  
 • Ponadto przez okres jednego do dwóch miesięcy po operacji każdy pacjent ewidentnie powinien zrezygnować z wizyt na basenie i kąpieli w innych zbiornikach wodnych.
 • Wysiłku fizycznego i uprawiania sportu przez okres pierwszych dwóch, trzech tygodni.  

Okres pooperacyjny wymaga również systematycznego stosowania kropli przepisanych przez okulistę, zgodnie z jego zaleceniami.  

Możliwe niedogodności odczuwalne po zabiegu.

Pacjent po zabiegu ma prawo do czasu uzyskania pełnej adaptacji do nowej jakości widzenia odczuwać dyskomfort związany z niewielkimi dolegliwościami. Do najczęstszych należą takie objawy jak:

 • pieczenie i łzawienie oczu.
 • Uczucie ciała obcego w oku
 • czy światłowstręt.

Do tygodnia po operacji mogą występować wahania ostrości widzenia łącznie z zamglonym obrazem. Natomiast aż do 12 miesięcy po zabiegu u pacjenta mogą występować objawy związane z zespołem suchego oka. I problemy z ostrością widzenia po zmroku.

Jednakże są to objawy przemijające związane z niewielkim pooperacyjnym obrzękiem rogówki

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

  Podobne teksty