Pielęgnacja soczewek kontaktowych
- czyszczenie
- przemywanie
- dezynfekcja w specjalnych płynach zalecanych przez specjalistę, które to płyny usuwają osady lipidowo-białkowe, zanieczyszczenia, kurz.
Do pielęgnowania soczewek kontaktowych stosuje się obecnie specjalne płyny, należące do jednej z dwóch grup systemów:
- Systemy jednostopniowe wykorzystują jeden wielofunkcyjny płyn spełniający funkcje czyszczenia, dezynfekcji i odbiałczania soczewek. Ten sam płyn służy jednocześnie do przechowywania soczewek. Po zdjęciu soczewek z oczu, starannym umyciu ich specjalnym mydełkiem i dokładnym opłukaniu, umieszcza się soczewki w pojemniku z odmierzoną ilością płynu dezynfekującego. Po upływie ustalonego czasu neutralizuje się płyn według instrukcji podanej przez producenta. Tak umyte i zdezynfekowane soczewki kontaktowe można założyć ponownie na oko.
- Systemy dwustopniowe zawierają płyn do przechowywania, płyn do czyszczenia oraz tabletki do odbiałczania. W tym systemie po zdjęciu soczewek kontaktowych z oczu należy je starannie umyć płynem czyszczącym, następnie tym samym płynem dokładnie opłukać i umieścić w pojemniku z porcją płynu przechowującego. Raz na tydzień należy dokonać procesu odbiałczenia soczewek zgodnie z zaleceniem producenta. Podczas czyszczenia enzymatycznego usuwane są osady białkowe mocno związane z powierzchnią soczewki. W tym celu specjalną tabletkę zawierającą enzymy rozpuszcza się w płynie pielęgnacyjnym i wkłada do niego soczewki. Po określonym w instrukcji czasie działania enzymów spłukuje się soczewki neutralnym roztworem, po czym można je założyć na oczy. Nie wolno zakładać soczewek bezpośrednio po wyjęciu z kąpieli enzymatycznej.
Przy pielęgnacji soczewek nie należy:
- mieszać różnych płynów do dezynfekcji
- używać już raz wykorzystanej dawki wielokrotnie
- używać środków, które nie są przeznaczone do pielęgnacji rodzaju soczewek przez nas noszonego
- wygotowywać ani płukać pod bieżącą wodą miękkich soczewek
Jak dbać o sztywne soczewki kontaktowe
Ogólnie rzecz biorąc, łatwiej dbać o soczewki RGP określane także jako soczewki przepuszczalne dla tlenu niż o soczewki miękkie, ponieważ są wytwarzane z połączenia silikonu i fluoru dzięki czemu nie są podatne na przyklejanie się do nich protein i innych osadów, jak to ma miejsce w przypadku soczewek miękkich. Prawidłowe czyszczenie polega na łagodnym wcieraniu substancji czyszczącej w soczewkę przy użyciu palca wskazującego a następnie jej wypłukaniu i przechowywaniu w specjalnym pojemniczku z odpowiednim płynem. Wykonuj te czynności tylko po gruntownym umyciu i wysuszeniu rąk.
Nie należy zastępować rekomendowanych przez twojego okulistę środków czyszczących wodą. Woda może w taki sposób zadziałać na twoje soczewki, że noszenie ich stanie się niekomfortowe. Twój okulista może też zalecić ci stosowanie dodatkowo środków enzymatycznych, które pomogą usuwać osady białkowe. Cały zestaw do czyszczenia może mieścić się w jednej butelce i działać jako środek czyszczący, dezynfekujący i roztwór do przechowywania soczewek - w dwóch butelkach, jeśli potrzebujesz środka enzymatycznego.
Równie ważne jest czyszczenie, płukanie i suszenie na powietrzu pojemniczka do przechowywania soczewek po każdym jego użyciu. Niektórzy optycy zalecają stosowanie w tym celu środków do przechowywania soczewek zamiast wody.
Nie wszystkie środki przeznaczone dla soczewek miękkich mogą być stosowane przy soczewkach RGP dlatego nie należy zamieniać płynów i nie używać produktów których nie zalecił ci twój okulista. Możesz zniszczyć w ten sposób soczewki i/lub uszkodzić oczy.