Soczewki kontaktowe dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe są obecnie dostępne nawet jako jednorazowe oraz do częstej wymiany. Oznacza to, że możesz wyrzucać soczewki co pewien czas i zastępować je nowymi. Soczewki dwuogniskowe jednorazowe pojawiły się na rynku w 1999 roku. Ostatnio dostępne są soczewki jednorazowe do codziennej wymiany, które zdejmuje się na noc by rano założyć nową parę.
Soczewki kontaktowe dwuogniskowe działają jak okulary dwuogniskowe:
- Na jednej soczewce znajdują się dwa szkła o różnej sile - jedno do korekcji widzenia na odległość, drugie do patrzenia na bliskie przedmioty.
- Niektóre soczewki dwuogniskowe składają się z górnej części do patrzenia w dal i dolnej do bliży, podobnie do okularów z linią oddzielającą szkła o różnej sile. Inne soczewki działają jak szkła progresywne, a różne części o odmiennej sile są wymieszane na soczewce. Oczy uczą się rozróżniać właściwą siłę skupiającą w zależności od odległości oglądanego obrazu.
Typy soczewek dwuogniskowych
Różne typy soczewek kontaktowych dwuogniskowych są określane jako dające widzenie równoczesne, koncentryczne lub naprzemienne.
Typ dający widzenie równoczesne polega na tym, że części soczewki do dali i do bliży znajdują się w obrębie źrenicy. Twoje własne oczy uczą się wybierać właściwą część soczewki w zależności od odległości na którą patrzą.
W typie koncentrycznym część środkowa służy do patrzenia w dal a zewnętrzna do bliży lub odwrotnie.
Typ naprzemienny odpowiada okularom dwuogniskowym z linią dzielącą je na część górną i dolną o różnej sile skupiającej.
Soczewki kontaktowe niedwuogniskowe
Soczewki dwuogniskowe mogą nie nadawać się dla wszystkich. Ponieważ oczy potrzebują czasu by przyzwyczaić się do rozróżniania poszczególnych części o odmiennej sile skupiającej, potrzebują też czasu by przywyknąć do soczewek dwuogniskowych. Różnym osobom potrzeba różnego czasu. Podobnie, różne osoby mają odmienne wady wzroku i potrzeby, które nie mogą być zaspokojone przez obecnie dostępny wachlarz typów soczewek.
W takim przypadku także możesz nosić soczewki kontaktowe i dobrze widzieć, nawet jeśli masz starczowzroczność. Twój okulista może polecić ci soczewki jednoogniskowe. Będziesz zakładał jedną soczewkę do patrzenia w dal, a drugą do bliży. Soczewka do dali jest zwykle noszona w oku dominującym. Może się to wydawać niezwykłym sposobem używania soczewek, jednak większość osób szybko przyzwyczaja się i dobrze funkcjonuje nosząc różne soczewki, w rezultacie nie zauważając nawet że poszczególne oczy odpowiadają za różne widzenie. Ponieważ każda soczewka ma tylko jedną siłę skupiającą, twój okulista może przepisać ci jakikolwiek typ jednoogniskowych soczewek sferycznych dostępnych na rynku, włączając soczewki jednorazowe.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Bank komórek macierzystych
Komórki macierzyste znajdują też zastosowanie w leczeniu chorób nienowotworowych (choćby chorób krwi i układu immunologicznego) oraz dziedzicznych.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.