Korekcja okularowa

Korekcja okularowa
J>est to najpowszechniej stosowana forma wyrównywania typowych wad refrakcji takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm. Dobór odpowiednich okularów, już w 1-2 roku życia pomaga wyrównać wadę wzroku w przypadku zeza u dzieci.

Do korekcji widzenia w krótkowzroczności stosuje się soczewki sferyczne wklęsłe (minusy), które wydłużają ogniskową soczewki oka, a tym samym przemieszczają punkt skupienia promieni do tyłu - tak, że trafiają one na siatkówkę.

Przy dalekowzroczności aby skorygować wadę stosuje się soczewki sferyczne plusowe, wypukłe, które są grubsze w centrum a cieńsze na obwodzie. Soczewki takie skracają ogniskową soczewki oka i przez to przybliżają punkt przecięcia promieni.

Aby skorygować astygmatyzm niezłożony stosuje się wyłącznie soczewki cylindryczne przy czym oś cylindra jako optycznie obojętna jest ustawiona w osi prostopadłej do południka korygowanego. W przypadku niezborności złożonej stosuje się łącznie korekcję sferyczną i cylindryczną. W praktyce kombinację sferyczno-cylindryczną zapewniają soczewki toryczne, które posiadają w każdym południku inny promień krzywizny.

Do korekcji presbyopii stosowane są okulary dwuogniskowe, w których dolna część służy do korekcji z bliska natomiast górna do korekcji z daleka. Okulary trójogniskowe obejmują korekcję do trzech różnych odległości. Najwygodniejsze rozwiązanie stanowią soczewki o zmiennej ogniskowej tzw.progresywne w których istnieje płynna progresja mocy optycznej.
Dodatkowo szkła korekcyjne pokryte specjalną powłoką ochronną mogą ochraniać oczy przed szkodliwymi promieniami światła, takiego jak UV.

Ocena artykułu

4.37
z 35 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(24)
4
 
(5)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.37 z 35 głosów

83%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty