Przeznaczenie soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe korekcyjne
Do tej grupy soczewek należą soczewki, które służą do wyrównywania różnych wad wzroku - wrodzonych lub nabytych.
Wśród soczewek korekcyjnych wyróżnia się:
Soczewki sferyczne to potoczna nazwa soczewek o jednakowej mocy w każdym punkcie soczewki. Chociaż określenie to nie jest związane z ich budową, to zwykle zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna powierzchnia soczewki ma kształt wycinka kuli, a więc sferyczny. Soczewki sferyczne służą one do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności. Najnowsze technologie pozwalają na uzyskanie takiej formy soczewki, aby można skorygować ostrość widzenia nawet od -25 D do +25 D. Soczewki ujemne, zwane "minusami" służą do korekcji krótkowzroczności, natomiast soczewki dodatnie, zwane "plusami" służą do korekcji nadwzroczności.
Soczewki sferyczne są najczęściej produkowanym rodzajem soczewek, wśród których można dobrać optymalne soczewki nawet najbardziej wymagającym użytkownikom pod względem:
- czasu użytkowania
- trybu noszenia
- stopnia uwodnienia
- rozmiarów średnicy i promienia krzywizny [BC]
- stopnia przepuszczalności tlenu
- materiału, z którego zostały wykonane
Soczewki asferyczne to soczewki o jednakowej mocy w każdym punkcie soczewki jednak różnią się budową od soczewek sferycznych. Ich wewnętrzna powierzchnia jest wycinkiem elipsoidy, dzięki czemu soczewki te zwykle lepiej dopasowują się do rogówki oka, która w rzeczywistości ma również kształt eliptyczny Najnowsze technologie pozwalają na uzyskanie takiej formy soczewki, aby można skorygować ostrość widzenia nawet od -25 D do +25 D co 0,25 D. Soczewki ujemne, zwane "minusami" służą do korekcji krótkowzroczności, natomiast soczewki dodatnie, zwane "plusami" służą do korekcji nadwzroczności.
Soczewki toryczne są typem soczewek kontaktowych korygujących wadę krótkowzroczności lub nadwzroczności oraz jednocześnie korygują zniekształcenia obrazu spowodowane astygmatyzmem. Opis soczewki torycznej określają dwie wartości mocy w dwóch prostopadłych do siebie przekrojach soczewki - moc sferyczną i moc cylindryczną oraz oś cylindra. Zakres mocy sferycznej wynosi zwykle od od -6,0 D do + 4,0 D co 0,25 D, zakres mocy cylindrycznej: -0,75 D; -1,00 D; -1,25 D; -1,75 D; - 2,5 D a zakres osi od 10° do 180° co 10°.
Soczewki progresywne są soczewkami asferycznymi wykorzystującymi widzenie symultaniczne służące do korekcji presbiopii (starczowzroczności) pojawiającej się u każdej osoby po 45. roku życia a polegającej na utracie zdolności do ostrego widzenia z bliskiej odległości. Presobia często mylona jest z nadwzrocznością. Soczewki dają ostry obraz obrazów dalekich, bliskich jak również obszarów pośrednich co jest możliwe dzięki płynnej zmianie mocy wewnątrz soczewki, określanej jako progresywny dodatek mocy.
Soczewki kontaktowe lecznicze
Soczewki lecznicze (terapeutyczne) stosowane są jako nośniki leków lub opatrunki w różnych schorzeniach lub urazach rogówki, np. jako ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Do tej grupy można też zaliczyć soczewki twarde, wykorzystywane również do korekcji wzroku u pacjentów ze stożkiem rogówki.
Soczewki kontaktowe kosmetyczne
Soczewki kosmetyczne - przeznaczone są przede wszystkim do zmiany koloru tęczówki oka, lecz wielu przypadkach mogą również służyć do przykrycia wad zewnętrznej części oka, zakryć widoczną zaćmę, "odtworzyć" tęczówkę, "zmniejszyć" źrenicę, itp. Soczewki kolorowe są to zwykle miękkie soczewki kontaktowe, które zostały wyprodukowane z barwnego tworzywa o barwie niezbyt intensywnej, aby radykalnie zmienić kolor oczu. Zwłaszcza w przypadku jasnych tęczówek, może zmienić wygląd danej osoby w bardzo naturalny sposób.
Soczewki kolorowe produkowane są w różnych odcieniach i natężeniu kolorów wzmacniającym jedynie naturalny kolor jasnych tęczówek lub zdecydowanie zabarwione, w taki sposób, że można zupełnie zmienić kolor nawet ciemnych oczu. Produkowane są dodatkowo liczne warianty soczewek kolorowych o specyficznych wzorach dla uzyskania abstrakcyjnego efektu. Wiele typów soczewek zwiera również filtr przeciw promieniom UV. Soczewki kolorowe są zarówno korekcyjne jak i "zerowe" dla osób nie posiadających wady wzroku.
Kosmetyczne soczewki kontaktowe są w mniejszym stopniu gazoprzepuszczalne dlatego też okres noszenia powinien być krótszy. Soczewki te mogą być używane także dla celów terapeutycznych w przypadku niektórych patologii oka, takich jak brak tęczówki, w leczeniu niedowidzenia, lub ze względów czysto kosmetycznych jak ma to miejsce w zmętnieniu rogówki.