Pozycja podczas snu wpływa na rozwój kamicy nerkowej

Pozycja podczas snu wpływa na rozwój kamicy nerkowej
Wnioski takie płyną z dwuletnich badań prowadzonych przez naukowców z University of California z San Francisco, których wyniki ukazały się w kwietniowym numerze The Journal of Urology.

Do tej pory specjaliści uważali, że do rozwoju kamicy układu moczowego predysponowały m.in. zakażenia dróg moczowych, choroby metaboliczne czy zbyt duże stężenie witaminy D. Często jednak lekarzom nie udawało się jednoznacznie określić przyczyny formowania się kamieni w nerkach.

Amerykańscy naukowcy przebadali 110 chorych cierpiących na kamicę układu moczowego zlokalizowaną po jednej stronie ciała. Zaobserwowali, że kamienie pojawiały się znacznie częściej po tej stronie, na której chorzy spali zazwyczaj w nocy. Spośród 93 badanych, którzy zawsze spali na jednym boku, u ponad 3/4 kamienie powstały po tej samej stronie.

W wynikach badań naukowcy zwracają uwagę na fakt, że gdyby rozwój kamicy zależał tylko od składników moczu lub przyczyn ogólnoustrojowych, to kamienie formowałyby się po obu stronach ciała.

Badacze z San Francisco starają się obecnie wyjaśnić mechanizm zależności pomiędzy rozwojem kamieni a stroną, na której człowiek śpi. Być może ma to związek z faktem, że spanie na jednej ze stron utrudnia krążenie krwi w nerkach, co może osłabiać zdolność nerki do wydalania i oczyszczania się z toksycznych substancji.

Podsumowując cały eksperyment, naukowcy stwierdzili, że być może zmiana nawyków podczas snu może stanowić ważny element profilaktyki i terapii kamicy układu moczowego.

Ocena artykułu

3.67
z 95 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(18)
4
 
(48)
3
 
(14)
2
 
(10)
1
 
(5)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.67 z 95 głosów

69%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty