Pokarmy sojowe chronią przed rakiem piersi
Naukowcy z Vanderbilt University School of Medicine we współpracy z przedstawicielami Shanghai Cancer Institute badali związek między spożywaniem pokarmów bogatych w soję a zachorowalnością na raka piersi. Wyniki tego badania opublikowano na łamach najnowszego wydania czasopisma Cancer Epidemiology Biomarkers & Prevention.
Wiadomo, że pokarmy sojowe są bogate w izoflawony, które prawdopodobnie mają działanie przeciwnowotworowe. Badano wpływ ich spożywania w wieku młodzieńczym (kiedy tkanki są najbardziej wrażliwe na działanie czynników środowiskowych) na ryzyko zachorowania na raka piersi w wieku późniejszym.
Uczestniczki badania mieszkały w Chinach, były wśród nich osoby z rozpoznanym rakiem piersi oraz kobiety zdrowe. Od wszystkich zbierano informacje o pokarmach, jakie spożywały w wieku 13-15 lat. Szczególną wagę przykładano do informacji na temat produktów sojowych (mleko sojowe, tofu i inne).
Okazało się, że duże spożycie pokarmów bogatych w soję w wieku młodzieńczym wiązało się z mniejszym ryzykiem wystąpienia raka piersi w późniejszym wieku. Zależność ta utrzymywała się zarówno w grupie kobiet w wieku przed- jak i pomenopauzalnym.
Dieta bogata w pokarmy sojowe może chronić przed rakiem sutka. Problem ten wymaga jednak dalszych badań - być może wprowadzenie wcześnie w życiu działań interwencyjnych zapobiegnie wystąpieniu nowotworu piersi.