Osteoporoza - poznaj swojego wroga
Osteoporoza jest chorobą społeczną. Według badań epidemiologicznych, w Polsce dotkniętych nią jest ponad 6 milionów osób. Rocznie stwierdza się ok. 14 tys. złamań związanych z tym schorzeniem, które bardzo często charakteryzuje powikłany przebieg, ze śmiertelnością sięgającą 40 proc. Z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że osteoporoza staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Szacuje się, że w 2010 r. na całym świecie odnotuje się 6.3 mln złamań osteoporotycznych, podczas gdy w 1990 r. było ich 1,7 mln.
Wbrew powszechnemu przekonaniu osteoporoza nie dotyka wyłącznie kobiet w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym oraz osób starszych. Chorują na nią wszyscy, również mężczyźni i dzieci. Jest chorobą metaboliczną kości, powodującą ubytek i uszkodzenie masy kostnej, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej podatności na złamania. Osteoporoza nie objawia się w żaden szczególny sposób. Pierwszym jej symptomem jest zazwyczaj złamanie, najczęściej w okolicy nadgarstka, szyjki kości udowej i kręgosłupa. Wtedy jest już za późno na profilaktykę i niezbędne jest długotrwałe, specjalistyczne leczenie.
Osteoporozie można jednak zapobiec, jeśli wykryje się ją w miarę wcześnie. Stopień zagrożenia osteoporozą i złamaniem osteoporotycznym można określić już na wiele miesięcy i lat przed momentem, kiedy choroba staje się groźna. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Jednym z nich jest densytometria, która polega na określeniu gęstości mineralnej kości (BMD), na podstawie ilości pochłoniętego przez tkankę kostną promieniowania gamma. Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut.
W leczeniu osteoporozy najważniejsza jest profilaktyka. Powinniśmy pamiętać, że pierwiastkiem, od którego zależy kondycja naszych kości jest wapń. Jego niedobór powoduje ubytek substancji budulcowej kości - hydroksyapatylu, co prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości kości na złamania. Aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednią dietę, bogatą zarówno w wapń, jak i witaminę D, która ułatwia jego przyswajanie. Prawidłowa podaż wapnia i witaminy D jest ważna przez całe życie, a szczególnie u osób w podeszłym wieku. Profilaktyka i leczenie za pomocą preparatów wapniowo - witaminowych ma udowodnioną skuteczność działania. Ten sposób terapii jest bezpieczny dla organizmu. Korzystny wpływ na kondycję naszych kości ma również umiarkowana aktywność fizyczna, natomiast negatywny: palenie papierosów, picie alkoholu, nadmiernej ilości kawy, coca-coli oraz siedzący tryb życia.