Osteoporoza - poznaj swojego wroga

Osteoporoza jest chorobą społeczną. Według badań epidemiologicznych, w Polsce dotkniętych nią jest ponad 6 milionów osób. Rocznie stwierdza się ok. 14 tys. złamań związanych z tym schorzeniem, które bardzo często charakteryzuje powikłany przebieg, ze śmiertelnością sięgającą 40 proc. Z raportu przygotowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, że osteoporoza staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Szacuje się, że w 2010 r. na całym świecie odnotuje się 6.3 mln złamań osteoporotycznych, podczas gdy w 1990 r. było ich 1,7 mln.
Wbrew powszechnemu przekonaniu osteoporoza nie dotyka wyłącznie kobiet w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym oraz osób starszych. Chorują na nią wszyscy, również mężczyźni i dzieci. Jest chorobą metaboliczną kości, powodującą ubytek i uszkodzenie masy kostnej, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej podatności na złamania. Osteoporoza nie objawia się w żaden szczególny sposób. Pierwszym jej symptomem jest zazwyczaj złamanie, najczęściej w okolicy nadgarstka, szyjki kości udowej i kręgosłupa. Wtedy jest już za późno na profilaktykę i niezbędne jest długotrwałe, specjalistyczne leczenie.
Osteoporozie można jednak zapobiec, jeśli wykryje się ją w miarę wcześnie. Stopień zagrożenia osteoporozą i złamaniem osteoporotycznym można określić już na wiele miesięcy i lat przed momentem, kiedy choroba staje się groźna. W tym celu niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych badań. Jednym z nich jest densytometria, która polega na określeniu gęstości mineralnej kości (BMD), na podstawie ilości pochłoniętego przez tkankę kostną promieniowania gamma. Badanie jest bezbolesne, trwa od kilku do kilkunastu minut.
W leczeniu osteoporozy najważniejsza jest profilaktyka. Powinniśmy pamiętać, że pierwiastkiem, od którego zależy kondycja naszych kości jest wapń. Jego niedobór powoduje ubytek substancji budulcowej kości - hydroksyapatylu, co prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości kości na złamania. Aby temu zapobiec, należy stosować odpowiednią dietę, bogatą zarówno w wapń, jak i witaminę D, która ułatwia jego przyswajanie. Prawidłowa podaż wapnia i witaminy D jest ważna przez całe życie, a szczególnie u osób w podeszłym wieku. Profilaktyka i leczenie za pomocą preparatów wapniowo - witaminowych ma udowodnioną skuteczność działania. Ten sposób terapii jest bezpieczny dla organizmu. Korzystny wpływ na kondycję naszych kości ma również umiarkowana aktywność fizyczna, natomiast negatywny: palenie papierosów, picie alkoholu, nadmiernej ilości kawy, coca-coli oraz siedzący tryb życia.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Niekorzystne działanie na skórę promieniowania UV
Obecnie wiemy, że to promienie UVA są główną przyczyną fotostarzenia się skóry oraz zmian nowotworowych.
Pieprzyk, myszka i... słońce
Największym wrogiem każdej komórki barwnikowej czyli melanocyta i tego, który występuje w normalnej skórze i który buduje znamię jest słońce.
Żeń-szeń jako panaceum
Nazwa botaniczna żeń-szenia to Panax ginseng co po łacinie oznacza panaceum, czyli środek na wszystkie dolegliwości.
Klasyfikacja raka piersi
Rodzaje raka piersi i jego klasyfikacja TNM.