OSTENIL - polski sposób na osteoporozę

OSTENIL - polski sposób na osteoporozę
Pacjenci chorzy na osteoporozę otrzymali nową możliwość leczenia. Firma farmaceutyczna Polfa Kutno wprowadziła nowy lek na tę chorobę - Ostenil. Jest to polski odpowiednik dobrze znanego lekarzom preparatu Fosamax. Oba preparaty zawierają tę samą substancję czynną, jednak podstawową zaletą Ostenilu jest cena, jaką pacjent płaci w aptece. Przy 30% zniżce odpłatność dla pacjenta wynosi 40,29 zł (cena urzędowa). Za odpowiednik zagraniczny chory musiałby zapłacić ok. 85 zł. Zawsze warto zapytać lekarza lub farmaceutę o możliwość leczenia polskim odpowiednikiem.

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą kości, której nie można wyleczyć w ciągu miesiąca czy roku. Jest chorobą przewlekłą, dlatego jej leczenie musi być konsekwentne i długotrwałe - tylko wówczas będzie skuteczne. Walka z tym niebezpiecznym schorzeniem trwa do końca życia.

Podstawowym celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom. Ryzyko złamań można zmniejszyć powstrzymując ubytek kości lub wywołując przyrost ich masy. Współczesna medycyna dysponuje przede wszystkim lekami, które powodują zmniejszenie utraty masy tkanki kostnej (hamują resorpcję) i przez to przyczyniają się do wzrostu gęstości mineralnej kości (BMD). Leki te nazywane są inhibitorami resorpcji kości. Wśród nich na uwagę zasługują nowoczesne leki z grupy bifosfonianów. Na rynku farmaceutycznym reprezentantem bifosfonianów trzeciej generacji jest preparat OSTENIL (alendronian), produkowany przez rodzimą firmę Polfa Kutno. Lek ten jest polskim odpowiednikiem Fosamaxu.. Badania kliniczne wykazały następujące zalety alendronianu:

 • skutecznie hamuje utratę masy kostnej
 • powoduje znaczny wzrost gęstości mineralnej kości w obrębie kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości przedramienia
 • zmniejsza ryzyko złamań
 • efekt leczniczy uzyskuje się po niedługim czasie stosowania
 • sposób przyjmowania leku jest wygodny - raz dziennie doustnie
Niezwykle ważną (choć nie medyczną) zaletą tego preparatu jest jego koszt. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Zdrowia* w sprawie ustalenia limitów cen leków polski OSTENILâ jest najtańszym farmaceutykiem tej klasy na krajowym rynku, a jego cena stanowi podstawę limitu odpłatności. Koszt miesięcznej kuracji tym lekiem wynosi jedynie 40 zł i jest prawie o 50(!) zł niższy w porównaniu do odpowiednika zagranicznego,. W skali roku daje to pacjentowi niebagatelną sumę ponad 500 zł oszczędności. Rozsądne ograniczanie wydatków na leczenie leży w interesie każdego pacjenta. Szczególnie ważne jest to dla pacjentów w podeszłym wieku, którzy mają ograniczone możliwości finansowe (niska renta, emerytura) i często cierpią również na inne przewlekłe choroby (cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i dróg oddechowych), wymagające ciągłego stosowania drogich leków.

Należy podkreślić, że jakość OSTENILU w niczym nie ustępuje odpowiednikowi zagranicznemu, co potwierdzili specjaliści z Instytutu Leków podczas procedury rejestracyjnej.

 • Podsumowując, preparat OSTENIL jest polskim lekiem spełniającym wymogi nowoczesnego leczenia osteoporozy. Potwierdzona klinicznie skuteczność, łatwość i bezpieczeństwo stosowania oraz przystępna cena czynią go lekiem przyjaznym pacjentowi.

  lek. med. Piotr Nadratowski
  Kierownik Produktów Przeciwosteoporotycznych Polfa Kutno S.A.

  * Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2001r. w sprawie ustalania limitów cen leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, wydawanych ubezpieczonym bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Dziennik Ustaw Nr 36 z dn. 24. 04. 2001 poz. 420.

 • Ocena artykułu

  4.05
  z 65 głosów
  Napisz komentarz →
  5
   
  (22)
  4
   
  (29)
  3
   
  (10)
  2
   
  (3)
  1
   
  (1)
  Ocena
  Ocenianie... . .
  Dziękujemy za ocenę!
  4.05 z 65 głosów

  78%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

   Podobne teksty