OSTENIL - polski sposób na osteoporozę

Osteoporoza jest metaboliczną chorobą kości, której nie można wyleczyć w ciągu miesiąca czy roku. Jest chorobą przewlekłą, dlatego jej leczenie musi być konsekwentne i długotrwałe - tylko wówczas będzie skuteczne. Walka z tym niebezpiecznym schorzeniem trwa do końca życia.
Podstawowym celem leczenia osteoporozy jest zapobieganie złamaniom. Ryzyko złamań można zmniejszyć powstrzymując ubytek kości lub wywołując przyrost ich masy. Współczesna medycyna dysponuje przede wszystkim lekami, które powodują zmniejszenie utraty masy tkanki kostnej (hamują resorpcję) i przez to przyczyniają się do wzrostu gęstości mineralnej kości (BMD). Leki te nazywane są inhibitorami resorpcji kości. Wśród nich na uwagę zasługują nowoczesne leki z grupy bifosfonianów. Na rynku farmaceutycznym reprezentantem bifosfonianów trzeciej generacji jest preparat OSTENIL (alendronian), produkowany przez rodzimą firmę Polfa Kutno. Lek ten jest polskim odpowiednikiem Fosamaxu.. Badania kliniczne wykazały następujące zalety alendronianu:
- skutecznie hamuje utratę masy kostnej
- powoduje znaczny wzrost gęstości mineralnej kości w obrębie kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości przedramienia
- zmniejsza ryzyko złamań
- efekt leczniczy uzyskuje się po niedługim czasie stosowania
- sposób przyjmowania leku jest wygodny - raz dziennie doustnie
Należy podkreślić, że jakość OSTENILU w niczym nie ustępuje odpowiednikowi zagranicznemu, co potwierdzili specjaliści z Instytutu Leków podczas procedury rejestracyjnej.
lek. med. Piotr Nadratowski
Kierownik Produktów Przeciwosteoporotycznych Polfa Kutno S.A.
* Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 kwietnia 2001r. w sprawie ustalania limitów cen leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, wydawanych ubezpieczonym bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub za częściową odpłatnością. Dziennik Ustaw Nr 36 z dn. 24. 04. 2001 poz. 420.
MediWebzespół redakcyjny
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Nagłe schorzenia narządu wzroku
W okulistyce, podobnie jak w innych działach medycyny, znane są stany chorobowe wymagające szybkiej pomocy, które najczęściej objawiają się nagłą utratą widzenia, a także silnym bólem oka.