Odkryto geny zwiększające ryzyko udaru mózgu

Wykazano, że u osób ze szczególną postacią genu nazwanego GN beta-3 udar mózgu występuje o 68% częściej niż u pozostałych. Ta sama postać genu jest związana ze znacznie częstszym występowaniem otyłości i nadciśnienia tętniczego, będących czynnikami ryzyka udaru mózgu.
Zaobserwowano, że obecność "złego" wariantu genu nie wpływała na częstość niewielkich udarów mózgu, które nie powodowały żadnych dolegliwości, a wykrywane były w czasie tomografii komputerowej wykonywanej z powodu innych dolegliwości.
Wyniki badania wskazują, że skłonność do występowania udaru mózgu jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie, a ocena genomu może w przyszłości ułatwić identyfikację osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby. Autorzy badania uważają, że obecność genu może decydować o skuteczności poszczególnych leków przeciwnadciśnieniowych. Racjonalne wykorzystanie otrzymanych wyników wymaga jednak przeprowadzenia dokładniejszych badań.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Płeć dziecka
Metody zwiększające prawdopodobieństwo urodzenia synka lub córeczki.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.