Najpopularniejsze alergie u dzieci - bjawy i leczenie

Najpopularniejsze alergie u dzieci - bjawy i leczenie
Spis treści
  1. Jakie alergie najczęściej występują u dzieci?
  2. Jak leczyć alergie u dzieci?
  3. Light Life - Twój poradnik o życiu z alergiami

Jakie alergie najczęściej występują u dzieci?

Alergie są coraz częściej występującym problemem zdrowotnym u dzieci. Oto kilka z najczęściej występujących uczuleń w tej grupie wiekowej.

  • Alergie pokarmowe

Często u dzieci pojawiają się dolegliwości po spożyciu np. mleka krowiego, jaj, orzechów, pszenicy, soi i owoców morza.

Do głównych objawów należą: wysypka skórna, bóle brzucha, wymioty, w niektórych przypadkach pojawia się obrzęk twarzy czy trudności w oddychaniu.

  • Alergiczny nieżyt nosa

Znany także jako katar sienny, najczęściej związany jest z alergiami środowiskowymi, jak np. obecność kurzu lub sierści zwierząt w najbliższym otoczeniu. Symptomy uczulenia to kichanie, zatkany nos, wodnisty katar, swędzenie oczu i gardła.

  • Atopowe zapalenie skóry

W skrócie AZS lub egzema. To przewlekła choroba charakteryzująca się suchą, swędzącą skórą i wysypką na całym ciele. Czasem dochodzi do bolesnych pęknięć i krwawienia skóry. Może być wywoływana przez alergeny pokarmowe lub środowiskowe, np. zbyt silne środki do prania ubrań, kurz, sierść zwierząt.

  • Astma alergiczna

Gdy organizm dziecka narażony jest na wziewne alergeny, może dojść do rozwoju astmy alergicznej. Objawami choroby jest świszczący oddech, duszności, kaszel i ucisk w klatce piersiowej. Ataki astmy mogą pojawiać się np. po interakcji z pyłkami roślin, kurzem, zarodnikami pleśni.

  • Alergia na jad owadów

Dzieci mogą bardzo silnie reagować na ukąszenia owadów. Jeżeli pociecha jest uczulona na jad pszczół, os czy komarów, to alergia może objawiać się m.in. obrzękiem i mocnym zaczerwienieniem miejsca ukąszenia oraz bólem. Zdarza się, że organizm doznaje wstrząsu anafilaktycznego w przypadku bardzo silnej alergii.

Jak leczyć alergie u dzieci?

Główne metody leczenia uczuleń u pociech obejmują:

  • unikanie alergenów - ważnym elementem zapobiegania reakcjom alergicznym jest unikanie kontaktu z alergenami, co może wymagać zmian w diecie, stylu życia oraz środowisku domowym dziecka;
  • stosowanie leków - w celu łagodzenia objawów alergii stosuje się leki antyhistaminowe lub (w cięższych przypadkach) także leki steroidowe;
  • odczulanie - to długoterminowa metoda leczenia. Polega na stopniowym przyzwyczajeniu organizmu do alergenu przez podawanie coraz większych jego dawek;
  • leczenie skóry - w przypadku alergii skórnych stosuje się nawilżające emolienty oraz maści i kremy zawierające kortykosteroidy, aby zmniejszyć stan zapalny i swędzenie;
  • strzykawki z adrenaliną - jeżeli istnieje ryzyko wystąpienia silnej reakcji alergicznej (anafilaksji), zaleca się noszenie przy sobie adrenaliny, którą można szybko podać dziecku w sytuacji zagrożenia życia.

Light Life - Twój poradnik o życiu z alergiami

Twoje dziecko ma alergię lub zauważasz u pociechy nietypowe objawy, które mogą wskazywać na uczulenie? Zajrzyj na portal o zdrowiu Light Life i skorzystaj z artykułów oraz porad o rozpoznawaniu i leczeniu alergii. Na portalu regularnie publikowane są nowe treści, które pomogą Ci zadbać o zdrowie całej rodziny.

Podsumowanie

Dzieci mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości z powodu alergii na orzechy, kurz czy pleśń. Rodzice, którzy potrafią rozpoznać u swojej pociechy objawy uczulenia, mogą od razu zareagować i usunąć szkodliwy alergen z otoczenia. Należy omówić z lekarzem pediatrą oraz alergologiem dziecięcym możliwości leczenia dziecka, np. poprzez podanie leków ze sterydami lub zastosowanie terapii odczulającej. Wiele informacji i porad o uczuleniach można znaleźć na portalu Light Life, a dzięki praktycznym wskazówkom rodzice będą w stanie wesprzeć swoje dziecko w życiu z alergiami.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty