Rozpznawanie alergii

Rozpznawanie alergii
W rozpoznawaniu chorób alergicznych i ustaleniu ich przyczyny kluczową rolę odgrywają rozmowa z pacjentem dotycząca okoliczności ujawnienia się lub nasilenia choroby, zwyczajów życiowych chorego, miejsca pracy i odpoczynku. Chorobę alergiczną podejrzewaną na podstawie przeprowadzonego wywiadu z chorym potwierdzają dodatkowe badania.

Ustalenie hipotetycznego czynnika przyczynowego na podstawie wywiadu potwierdza się wykonując następujące badania dodatkowe:

  • testy skórne z alergenami stosowane z powodzeniem w wykrywaniu alergii na pyłki, roztocza kurzu, sierść zwierząt, jad owadów błonkoskrzydłych, ewentualnie zarodniki pleśni.
  • badania serologiczne
  • testy ekspozycyjne. pozwalają wykryć rzeczywistą wrażliwość na alergeny u pacjenta

Dodatnie testy skórne oraz serologiczne potwierdzają istnienie w organizmie stanu alergii, natomiast testy ekspozycyjne potwierdzają, że określone alergeny są odpowiedzialne za obserwowane u chorego objawy chorobowe

Jeżeli w przypadku alergii wziewnej testy wskażą nam alergeny odpowiedzialne za objawy alergiczne możemy zastosować odczulanie po przeprowadzeniu którego zmniejsza się ilość przyjmowanych przez choreg leków a objawy stają się mniej nasilone.

W przypadku alergii pokarmowej na podstawie wyników testów można zastosować dietę eliminacyjną w czasie której organizm nie będzie miał kontaktu a alergenem i nie będzie produkował przeciwciał a objawy alergii ustąpią lub przynajmniej zostaną znacznie zmniejszone.

Ocena artykułu

4.54
z 59 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(38)
4
 
(18)
3
 
(1)
2
 
(1)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.54 z 59 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty