Alergie a zapalenia i bóle zatok

Alergie a zapalenia i bóle zatok

70 % alergików z nieżytem nosa cierpi na bóle głowy lub bóle zatok.

Jak wynika z badania Kampanii Edukacyjnej Zdrowe Zatoki przeprowadzonego w 2004 r. prawie 60 % alergików ma nieżyt nosa, a ponad 70 % z nich cierpi na ból głowy lub ból zatok (25,6 % ma bóle zatok, a 44,8 ból głowy).

Pierwsze kwitnące drzewa (leszczyna, olcha, topola i brzoza) to nie dla wszystkich powód by cieszyć się wiosną. To one uczulają pierwsze, gdy w marcu i kwietniu wiatr unosi drobiny pyłków. Drzewa kończą wprawdzie pylenie w maju, ale wakacje to dla alergików sezon nie zapowiadający wyłącznie wypoczynku. Od połowy maja zaczynają pylić trawy, a szczyt ich pylenia przypada właśnie na czerwiec i lipiec.

Przyczyny i skutki alergicznego zapalenia błony śluzowej zatok i nosa

To właśnie pyłki roślin są najczęstszym alergenem wywołującym objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej. Początek alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok jest zwykle nagły. Często zdarza się po ekspozycji na dużą ilość alergenów np. spacer w lesie, parku itp. Najczęstszym objawem alergii jest katar sienny. Charakteryzuje się on wodnistym wyciekiem z nosa, napadami salwy kichnięć, obrzękiem, pieczeniem, świądem śluzówki i utrudnionym oddychaniem. Objawy te prowadzą do upośledzonej wentylacji zatok. Gdy powietrze nie ma możliwości wejścia do zatoki, tworzy się podciśnienie lub gdy jest w niej zablokowane może powodować ucisk, wynikiem czego jest ból w obrębie zatoki zajętej procesem zapalnym. Ból ten najczęściej występuje w okolicy czoła, u nasady nosa, a także nasila się przy pochylaniu.

Warto pamiętać, że tlący się w zatokach proces zapalenia alergicznego niesie za sobą także inne zagrożenie. Okazuje się bowiem, że sama alergia nie tylko wywołuje objawy zapalenia, ale dodatkowo toruje drogę zakażeniom. Mechanizm tego zjawiska jest bardzo prosty do wyjaśnienia. Błona śluzowa nosa i zatok przynosowych reaguje na czynnik uczulający miejscowym stanem zapalnym. Prowadzi to do jej przekrwienia i obrzęku. Staje się wówczas bardzo podatna na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Dodatkowo obrzęknięta błona śluzowa produkuje duże ilości wydzieliny, która bardzo łatwo zatyka ujścia zatok przynosowych w jamie nosowej. Prowadzi to do upośledzonej wentylacji zatok, co sprzyja rozwojowi zakażenia zatok przynosowych. Wymienione czynniki doprowadzają do nieodwracalnych zmian: uszkodzenia powierzchni błony śluzowej i rzęsek oraz rozwoju przewlekłego zapalenia. W zatoce powstają warunki sprzyjające dalszemu rozwojowi bakterii. W rezultacie powstaje błędne koło, które nasila objawy zapalenia zatok przynosowych m.in. ból.

Objawy alergicznego zapalenia zatok

Objawy towarzyszące zapaleniu zatok to przede wszystkim: upośledzenie drożności nosa, wydzielina z nosa, ból u nasady nosa, oczodołów, czoła, uczucie rozpierania, zaburzenia węchu. Inne objawy to: ból głowy, stany gorączkowe, nieprzyjemny zapach z nosa, uczucie zmęczenia, ból zębów, czasem kaszel i niepokój. Dolegliwości nasilają się przy schylaniu, podnoszeniu, podczas kaszlu oraz zmianie temperatury otoczenia.

Powikłania

Nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok może prowadzić do powikłań oczodołowych i ocznych (np. ropień podokostnowy oczodołu, zapalny obrzęk powiek, pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego), powikłań wewnątrzczaszkowych (zapalenie opon mózgowych, zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej, ropień mózgu). Zatoki czołowe, sitowe i klinowe graniczą z jamą czaszki, a pośrednio z oponami mózgu. Wszystkie zatoki przynosowe leżą też w bliskim sąsiedztwie nerwu wzrokowego. Ma to olbrzymie znaczenie dla rozwoju poważnych powikłań zapalenia zatok.

Leczenie

W leczeniu alergicznego zapalenia zatok stosuje się leki działające wielokierunkowo. Konieczne jest zahamowanie mechanizmów uczuleniowych, poprzez zastosowanie leków przeciwalergicznych. Równie ważne jest przywrócenie drożności nosa i ujść zatok. Dlatego istotne jest stosowanie leków obkurczających naczynia krwionośne błony śluzowej nosa, zmniejszających jej przekrwienie i obrzęk. Dzięki czemu zostaje przywrócona prawidłowa wentylacja zatok, która jest niezbędna w leczeniu zapalenia zatok. Z uwagi na to, że u podstaw choroby leży proces zapalny, którego jednym z objawów jest ból, należy stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Właściwym zestawieniem jest połączenie ibuprofenu, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie z pseudoefedryną, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, udrażnia nos i ujścia zatok, likwidując tym samym przyczynę bólu - zatkane zatoki.

Ocena artykułu

3.7
z 74 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(15)
4
 
(37)
3
 
(11)
2
 
(7)
1
 
(4)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.7 z 74 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty