Nagłe zgony młodych osób
Głównym autorem badania jest Domenico Corrado z Kliniki Kardiologii i Patologii Układu Krążenia Uniwersytetu w Padwie. Zbadał on w badaniu pośmiertnym serca 273 ofiar nagłych zgonów z przyczyn sercowych. U 72% tych pozornie zdrowych osób w badaniu patomorfologicznym stwierdzono zmiany makroskopowe mięśnia sercowego.
Były to nierozpoznane wcześniej kardiomiopatie (przerost mięśnia sercowego), choroba naczyń wieńcowych, wady zastawkowe i pęknięcia aorty. Pozostałe 28% osób miało makroskopowo zdrowe serca - u 2/3 z nich zmiany stwierdzono dopiero podczas badania mikroskopowego. Najczęściej wykrywano ogniskowe zapalenie mięśnia sercowego, wady układu przewodzącego bodźce w sercu lub nieprawidłową budowę włókien mięśniowych. U pozostałej 1/3 nie udało się wykryć zaburzenia mogącego odpowiadać za zgon.
Prawie 40% ofiar miewało w różnych okresach życia niepokojące objawy, takie jak uczucie nierównego, szybkiego bicia serca, przedwczesne pobudzenia czy bloki przewodzenia (objawiające się często omdleniami). Świadczy to o tym, jak ważne jest, by młodzież nie bagatelizowała podobnych objawów i poddawała się badaniu lekarskiemu u specjalistów kardiologii.