Nagłe zgony młodych osób

Nagłe zgony młodych osób
Nagłe zgony sercowe występują często w grupie młodych, pozornie zdrowych ludzi. Śmierć następuje w ciągu godziny od pojawienia się objawów. Zwykle czas jest zbyt krótki, by odpowiednio szybko zastosować prawidłowe leczenie. Włoscy naukowcy stwierdzili, że przyczyną tych zdarzeń są często zmiany wykrywalne dopiero za pomocą mikroskopu.

Głównym autorem badania jest Domenico Corrado z Kliniki Kardiologii i Patologii Układu Krążenia Uniwersytetu w Padwie. Zbadał on w badaniu pośmiertnym serca 273 ofiar nagłych zgonów z przyczyn sercowych. U 72% tych pozornie zdrowych osób w badaniu patomorfologicznym stwierdzono zmiany makroskopowe mięśnia sercowego.

Były to nierozpoznane wcześniej kardiomiopatie (przerost mięśnia sercowego), choroba naczyń wieńcowych, wady zastawkowe i pęknięcia aorty. Pozostałe 28% osób miało makroskopowo zdrowe serca - u 2/3 z nich zmiany stwierdzono dopiero podczas badania mikroskopowego. Najczęściej wykrywano ogniskowe zapalenie mięśnia sercowego, wady układu przewodzącego bodźce w sercu lub nieprawidłową budowę włókien mięśniowych. U pozostałej 1/3 nie udało się wykryć zaburzenia mogącego odpowiadać za zgon.

Prawie 40% ofiar miewało w różnych okresach życia niepokojące objawy, takie jak uczucie nierównego, szybkiego bicia serca, przedwczesne pobudzenia czy bloki przewodzenia (objawiające się często omdleniami). Świadczy to o tym, jak ważne jest, by młodzież nie bagatelizowała podobnych objawów i poddawała się badaniu lekarskiemu u specjalistów kardiologii.

Ocena artykułu

4.54
z 76 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(49)
4
 
(23)
3
 
(1)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.54 z 76 głosów

95%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty