Modelka - wizerunkiem współczesnej kobiety?
Przeprowadzono wywiady wśród 1300 dorosłych i dzieci mające na celu określenie poziomu atrakcyjności przedstawianych na zdjęciach różnych typów sylwetek. Respondenci preferowali typy o średniej budowie ciała. Jest to bardzo pozytywnym zjawiskiem, zwłaszcza wśród kobiet, że nie chcą one identyfikować się z kreowanym wzorcem "kościstej" modelki.
Podczas wywiadu uczestnicy oglądali rysunki postaci we wszystkich przedziałach wiekowych. W każdym z przedziałów było dziewięć typów sylwetek - od ekstremalnie szczupłych do otyłych. Respondenci mieli za zadanie określić, która z sylwetek jest ich zdaniem najatrakcyjniejsza. Wyniki wskazywały, że niezależnie od wieku uczestnicy badania wskazywali na sylwetki o średniej budowie ciała. Na typy bardzo szczupłe czy też "mocnej" budowie ciała wskazywało zaledwie 10% respondentów. Największe rozbieżności istniały wśród dzieci uczęszczających do szkół podstawowych co bardzo zaskoczyło naukowców.
Akceptacja ciała wzrasta wraz z wiekiem. Uczestniczące w badaniach dzieci wybierały raczej konkretny typ sylwetki, z którym się identyfikowały natomiast studenci wyższych uczelni i osoby w średnim wieku skłonni byli zaakceptować szerszy przedział typów.
Jednak w przypadku oglądania przez respondentów magazynów czy katalogów wybierali oni modelki znacznie szczuplejsze niż wskazana wcześniej preferowana sylwetka. Również modele wybierani byli szczuplejsi, jednak różnice nie były aż tak drastyczne.
Większość naukowców jest zdania, że media powinny zaprzestać lansowanie tak nierealistycznego wizerunku kobiety gdyż może grozić to poważnymi konsekwencjami. Jest bowiem coraz więcej przypadków zaburzeń odżywiania zwłaszcza wśród młodzieży.