11 tydzień ciąży

11 tydzień ciąży
Spis treści
  1. Rozwój twojego dziecka
  2. Twoja ciąża

Rozwój twojego dziecka

Od tego tygodnia aż do 20 tygodnia ciąży twoje dziecko będzie bardzo szybko rosło - zwiększy swoje rozmiary z ok około 44 - 60 mm i wagę z około 8 gramów do około 14-16 centymetrów i 260 gramów w 20 tygodniu. Aby zapewnić taki wzrost, naczynia krwionośne w łożysku powiększają zarówno swoje rozmiary jak i liczbę tak by dostarczyć dziecku więcej związków odżywczych.

Postępuje rozwój twarzy - uszy przemieszczają się na ich ostateczne miejsce, po bokach głowy. Jeśli zobaczyłabyś teraz swoje dziecko, pomyślałabyś że masz geniusza - jego głowa stanowi połowę długości ciała!

Szybko rozwijają się narządy płciowe twojego dziecka. Najpierw delikatna tkanka tworzy narządy płciowe zewnętrzne, nawet jeśli jeszcze nie da się stwierdzić czy to będzie chłopiec czy dziewczynka. Następnie tkanki formują penisa lub łechtaczkę i wargi sromowe większe. Przed końcem tego tygodnia narządy płciowe twojego dziecka zostaną w pełni wykształcone.

Twoja ciąża

Odżywianie dziecka zwykle powoduje, że przybierasz na wadze - w większości przypadków odpowiedni przyrost wagi wynosi 10 do 14 kilogramów w ciągu całej ciąży. W pierwszym trymestrze kobieta zwykle zyskuje 0.8 do 2 kg, w drugim 5 kg i w trzecim trymestrze 4,5 kg, co odpowiada wzrostowi wagi płodu, łożyska, wód płodowych, zwiększonej objętości krwi i powiększającej się macicy i piersiom. Jeśli przed ciążą miałaś nadwagę lub niedowagę twój lekarz może udzielić ci szczególnych zaleceń co do wzrostu twojej wagi w czasie ciąży.

Ocena artykułu

3.71
z 104 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(21)
4
 
(52)
3
 
(16)
2
 
(10)
1
 
(5)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.71 z 104 głosów

70%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty