Wcześnie rozpoczęte życie seksualne a bulimia

Wcześnie rozpoczęte życie seksualne a bulimia
Bulimia jest jedną z chorób psychicznych związanych - podobnie jak anoreksja - z zaburzeniami odżywiania. Fińscy naukowcy udowodnili związek między wczesnym dojrzewaniem płciowym a zagrożeniem bulimią. Co ciekawe, szersza zależność zachodzi u chłopców. Stwierdzono, że na rozwój zaburzeń odżywiania o charakterze bulimii ma wpływ nie tylko przedwczesne, ale także opóźnione dojrzewanie płciowe.

Głównym autorem badania jest Riittakerttu Kaltiala-Heino z Wydziału Zdrowia Publicznego Uniwersytetu w Tampere. Zespół badaczy pod jego kierownictwem przebadał prawie 40 tys. dzieci obojga płci. Pytano o wiek pojawienia się obiektywnych objawów dojrzewania (pierwsza miesiączka u dziewcząt i pierwsza ejakulacja u chłopców) oraz wiek rozpoczęcia współżycia seksualnego. Dane zestawiono z częstością występujących u badanych zaburzeń odżywiania.

Bulimię stwierdzano częściej u dziewcząt, które wcześnie zaczęły miesiączkować i wcześnie rozpoczęły życie seksualne. Z kolei spośród chłopców bardziej narażeni byli ci, którzy dojrzewali seksualnie bardzo wcześnie lub wprost przeciwnie - wyjątkowo późno. Podobnie jak i u dziewcząt, wczesny początek życia płciowego był związany z częstszym niż u rówieśników występowaniem zaburzeń odżywiania.

Bulimia jest zaburzeniem psychicznym polegającym na niemożliwych do opanowania napadach objadania się bardzo dużą ilością jedzenia. Po napadzie bulimik zwykle wymiotuje, gdyż ilość jednorazowo przyjętego pokarmu przekracza pojemność żołądka. Zaburzenie to jest włączane do grupy nerwic.

Ocena artykułu

4
z 121 głosów
5
 
(43)
4
 
(54)
3
 
(18)
2
 
(5)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4 z 121 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty