Lepszy sposób na bóle głowy typu napięciowego
Kenneth A. Holroyd z Ohio University kierował badaniem oceniającym skuteczność różnych metod terapeutycznych: od ćwiczeń relaksacyjnych do leków w zwalczaniu napięciowych bólów głowy. Wyniki opublikowano na łamach majowego wydania czasopisma JAMA.
W badaniu uczestniczyło ponad 200 osób z rozpoznanymi bólami głowy typu napięciowego. Większość stanowiły kobiety. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do czterech grup: w pierwszej znalazły się osoby przyjmujące preparaty z grupy trójpierścienowych leków przeciwdepresyjnych, w drugiej - placebo czyli substancję nieczynną farmakologicznie, w trzeciej uczestnicy poddani zostali terapii obejmującej naukę walki ze stresem (techniki relaksacyjne i poznawcze) i otrzymujący jednocześnie placebo, w czwartej - stosowano zwalczanie stresu i leki przeciwdepresyjne.
Uczestnicy zapisywali informacje dotyczące częstości i nasilenia bólów głowy, zbierano dane na temat przyjmowania środków przeciwbólowych oraz stopnia upośledzenia komfortu życia przy bólu głowy, oceniając w ten sposób skuteczność poszczególnych metod lub ich kombinacji.
Analiza zgromadzonych danych wykazała, że stosowanie kombinowanej terapii w postaci nauki zwalczania stresu i przyjmowania leków daje lepsze rezultaty niż każda forma monoterapii (grupy od pierwszej do trzeciej). Natomiast monoterapia daje tylko umiarkowane wyniki.