Lepszy sposób na bóle głowy typu napięciowego

Lepszy sposób na bóle głowy typu napięciowego
Napięciowe przewlekłe bóle głowy w dużym stopniu upośledzają komfort życia. Leczenie tych dolegliwości opiera się na różnych metodach, ale wykazują one tylko częściową skuteczność.

Kenneth A. Holroyd z Ohio University kierował badaniem oceniającym skuteczność różnych metod terapeutycznych: od ćwiczeń relaksacyjnych do leków w zwalczaniu napięciowych bólów głowy. Wyniki opublikowano na łamach majowego wydania czasopisma JAMA.

W badaniu uczestniczyło ponad 200 osób z rozpoznanymi bólami głowy typu napięciowego. Większość stanowiły kobiety. Uczestnicy zostali losowo przydzieleni do czterech grup: w pierwszej znalazły się osoby przyjmujące preparaty z grupy trójpierścienowych leków przeciwdepresyjnych, w drugiej - placebo czyli substancję nieczynną farmakologicznie, w trzeciej uczestnicy poddani zostali terapii obejmującej naukę walki ze stresem (techniki relaksacyjne i poznawcze) i otrzymujący jednocześnie placebo, w czwartej - stosowano zwalczanie stresu i leki przeciwdepresyjne.

Uczestnicy zapisywali informacje dotyczące częstości i nasilenia bólów głowy, zbierano dane na temat przyjmowania środków przeciwbólowych oraz stopnia upośledzenia komfortu życia przy bólu głowy, oceniając w ten sposób skuteczność poszczególnych metod lub ich kombinacji.

Analiza zgromadzonych danych wykazała, że stosowanie kombinowanej terapii w postaci nauki zwalczania stresu i przyjmowania leków daje lepsze rezultaty niż każda forma monoterapii (grupy od pierwszej do trzeciej). Natomiast monoterapia daje tylko umiarkowane wyniki.

Ocena artykułu

4.43
z 80 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(56)
4
 
(12)
3
 
(4)
2
 
(6)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.43 z 80 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty