Korzystny wpływ luteiny na oczy

Korzystny wpływ luteiny na oczy
Osoby cierpiące na tzw. zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, będącą chorobą degeneracyjną siatkówki powinny w swoim jadłospisie umieścić żółtka jaj oraz warzywa liściaste, ponieważ zawierają one duże ilości luteiny. Jest to substancja należąca do grupy tzw. antyoksydantów, które chronią siatkówkę przed uszkodzeniami wywoływanymi przez promieniowanie ultrafioletowe oraz przez wolne rodniki.

Nowe badania prowadzone przez Wilmer Eye Institute at Johns Hopkins Medical Institutions w Baltimore sugerują, że istnieje możliwość suplementacji luteiny w postaci tabletek. Naukowcy przeprowadzili badania wśród 16 osób ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki, którzy zażywali rano wraz ze śniadaniem przez miesięcy pigułkę z luteiną. Połowa z badanych zażywała również DHA - preparat złożony z kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju rybiego. 10 osób przed przystąpieniem do badania zażywało witaminę A i/lub beta karoten- w czasie badania zażywali je nadal. Badanie było koordynowane drogą Internetu.

Wnioski do jakich doszli naukowcy po 6 miesiącach obserwacji były następujące:

  • Luteina wydawała się pomagać każdej osobie biorącej udział w badaniu, jednakże szczególnie korzystnie działała u ludzi o niebieskich oczach.
  • Osoby zażywające witaminę i beta karoten z luteiną wydawały się odnosić największe korzyści
Jakkolwiek obserwacje do jakich doszli naukowcy są zachęcające to jednak muszą być przeprowadzone większe obserwacje, w których pacjenci mogliby być badani i kontrolowani przez lekarza - nie drogą informacji uzyskiwanych przez Internet ale drogą obiektywnych badań wykonywanych w gabinecie lekarskim.

Pomimo tych zastrzeżeń obserwacje przeprowadzone przez naukowców z Wilmer Eye Institute są dobrym punktem wyjścia do dalszych badań nad lutiną i witaminami.

Ocena artykułu

4.41
z 78 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(54)
4
 
(12)
3
 
(4)
2
 
(6)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.41 z 78 głosów

85%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty