Komputer wykrywa umierające komórki w mózgu

Opis działania programu znajduje się w najnowszym numerze czasopisma Stroke. Jego autorem jest A. Gregory Sorensen, profesor radiologii na Uniwersytecie w Harvardzie. Opisał on pracę z programem przy szybkiej diagnostyce udaru.
W kodzie programu zawarto elementy sztucznej inteligencji. Komputer analizuje i integruje sygnały z rezonansu magnetycznego, tworząc mapę mózgu określającą z dużą dokładnością umiejscowienie zaburzeń przepływu krwi i zmiany w metabolizmie poszczególnych części mózgu (program zwraca szczególną uwagę na zmiany charakterystyczne dla umierających komórek). Mapa jest trójwymiarowa i składa się z malutkich sześcianów o wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5 mm. Dla każdego z nich dane dotyczące przepływu krwi i metabolizmu analizowane są oddzielnie.
W rezultacie lekarz otrzymuje bardzo dokładny trójwymiarowy obraz mózgu pacjenta. Szybko może z niego odczytać nie tylko, w którym miejscu dokonał się udar, ale również jaka część tkanki mózgowej jest zagrożona martwicą, czyli - jak szeroko ognisko udarowe może się rozprzestrzenić. Ułatwi to być może decyzję o zastosowaniu leczenia trombolitycznego (rozpuszczającego skrzepy w naczyniach będące przyczyną udaru). Decyzja taka musi być poprzedzona potwierdzeniem udaru, co powinno nastąpić w ciągu najwyżej godziny od wystąpienia objawów.
Wyzwaniem dla neurologów we wszystkich krajach jest czas - rzadko kiedy udaje się tak szybko postawić rozpoznanie. Dalsze badania z wykorzystaniem programów komputerowych najprawdopodobniej wyjaśnią, czy uda się przyspieszyć proces diagnostyczny.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Objawy raka piersi
Jakie są pierwsze symptomy raka piersi.