Kobiety krytyczniej oceniają swój wygląd niż mężczyźni

Kobiety krytyczniej oceniają swój wygląd niż mężczyźni
Zespół naukowców z Uniwersytetu w Glasgow w Szkocji przeprowadził badanie, w którym wzięli udział pracownicy banku i uniwersytetu. U wszystkich badanych oceniono masę ciała i określono wskaźnik masy ciała - BMI (iloraz wagi w kilogramach i wzrostu w metrach podniesionego do kwadratu). Badani wypełnili ankietę, w której odpowiadali na pytania dotyczące oceny własnego wyglądu. Wyniki pracy ukazały się na łamach ostatniego wydania Journal of Epidemiology and Community Health.

Wśród pracowników banku u 39% mężczyzn i 21% kobiet wykazano nadwagę, czyli wskaźnik masy ciała powyżej 24 kg/m2. Nadwagę miało 35% mężczyzn i 29% kobiet pracujących na uniwersytecie. Większość osób z nadwagą prawidłowo oceniała swój wygląd. Również zbyt szczupli według wskaźnika masy ciała pracownicy banku i uniwersytetu poprawnie oceniali swoją sylwetkę.

Zaobserwowano, że kobiety częściej niż mężczyźni miały właściwą masę ciała. Pracownice banku oceniały się dość krytycznie i 10-krotnie częściej niż mężczyźni uważały, że powinny zrzucić kilka kilogramów. Trzykrotnie więcej pań niż mężczyzn pracujących na uniwersytecie chciałoby schudnąć.

Wiadomo, że nastolatki bardzo krytycznie oceniają swój wygląd i starają się wyglądać jak ich idolki. Wyniki badania wykazały, że kobiety w wieku dojrzałym również bardzo krytycznie odnoszą się do swojego wyglądu. Nawet badane z prawidłową masą ciała nie są zadowolone i chętnie pozbyłyby się kilku kilogramów.

Ocena artykułu

3.87
z 46 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(28)
3
 
(5)
2
 
(2)
1
 
(2)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.87 z 46 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty