Klasterowy ból głowy nie dotyka tylko mężczyzn

Klasterowy ból głowy nie dotyka tylko mężczyzn
Klasterowy ból głowy - nagły, bardzo silny ból zlokalizowany wokół oczodołów najczęściej występuje u mężczyzn i rozpoczyna się przed 30 rokiem życia. Jednak na 52 spotkaniu American Academy of Neurology naukowcy przedstawili nowe wyniki badań, które pokazują, że u kobiet w średnim wieku i starszych może pojawić się ból klasterowy.

Przyczyna bólów klasterowych nie jest do końca znana. Schorzenie nie jest często spotykane, występuje u około 0,09% do 0,4% mężczyzn i u około 0,009% do 0,08% u kobiet.

Lekarz Amnon Mosek z Sourasky Medical Center z Tel Avivu przeprowadził badanie na 142 pacjentach, cierpiących na klasterowy ból głowy. W tym niewielkim badaniu 19% stanowiły kobiety. U siedmiu pacjentek ból głowy rozpoczął się przed 50 rokiem życia. Średni wiek pojawienia się bólu klasterowego u kobiet wynosi 61 lat.

Oddychanie czystym tlenem redukuje ból u dwóch na czterech pacjentów. Leczenie zapobiegające pojawieniu się bólu obejmuje stosowanie węglanu litu, blokerów kanałów wapniowych, prednisonu i kwasu walproinowego, chociaż wyniki nie są jednoznaczne.

Według dr. Mosek klasterowy ból głowy wystepujący u kobiet charakteryzuje się podobnymi objawami jak u mężczyzn. Naukowcy uważają, że ból ten może być następstwem zmian hormonalnych, jakie pojawiają się u kobiet w średnim wieku.

Ocena artykułu

4.07
z 55 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(25)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 55 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty