Neuralgia nerwu trójdzielnego

Neuralgia nerwu trójdzielnego charakteryzuje się występowanie bardzo silnych dolegliwości bólowych występujących raczej jednostronnie w okolicy unerwianej przez II i III gałąź nerwu trójdzielnego, które unerwiają twarz, w okolice policzka, oczodołu, skroni. Neuralgia najczęściej występuje u osób powyżej 60 roku życia, częściej kobiet.
Przyczyny
Istnieje wiele teorii neuralgii nerwu trójdzielnego, jednak za główną przyczynę neuralgii nerwu trójdzielnego uważa się konflikt naczyniowo-nerwowy, który polega na pulsującym ucisku przez naczynia krwionośne w czaszce, w okolicy zwoju nerwu trójdzielnego na zakończenia czuciowe nerwu trójdzielnego przez. Dochodzi wówczas do zakłóceń w pracy nerwu w postaci wyładowań, które są przyczyną dolegliwości bólowych.
Oprócz powyższej przyczyny do rozwoju neuralgii nerwu trójdzielnego przyczynia się stan zapalny toczący się wokół nerwu, jego uszkodzenia, zaburzenia ukrwienia czy ucisk przez inne struktury.
Objawy
Ból w przypadku neuralgii nerwu trójdzielnego najczęściej jest jednostronny i najczęściej dotyczy jednej lub dwóch gałęzi nerwu. Ból jest nagły, silny i ostry i trwa od kilku do 2 minut. Atakom bólu może towarzyszyć łzawienie, skurcz mięśni, ślinotok, pogorszenie słuchu, zaburzenia smaku. Bóle neuralgiczne są często nasilane przez niewielki dotyk jakiejś szczególnie wrażliwej strefy na twarzy tzw. 0kolicy spustowej.
Leczenie
Leczenie neuralgii jest wielospecjalistyczna i jak w każdej chorobie najważniejsze jest znalezienie przyczyny.
U osób z podejrzeniem neuralgii stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwpadaczkowe. Równocześnie z podawaniem leczeniem farmakologicznym stosuje się metody fizykoterapeutyczne np.: naświetlań lampą Solux, jonoferezy, laseroterapii, czy też akupunktury.
W przypadku silnych dolegliwości wykonuje się blokady ze środkiem znieczulającym, które łagodzą ból. Jeśli przyczyną neuralgii nerwu trójdzielnego jest konflikt naczyniowo- nerwowy wykonuje się zabiegi neurochirurgiczne polegający na odbarczeniu tegoż konfliktu, czyli odsunięciu wszystkich naczyń od nerwu.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.