Jedzenie ryb jest korzystne dla chorych z depresją

Jedzenie ryb jest korzystne dla chorych z depresją
Mięso ryb zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe. Od kilkunastu lat w mediach pojawiają opinie o ich zbawiennym wpływie na naczynia wieńcowe i zapobieganie chorobom układu krążenia. Z badania opublikowanego w najnowszym wydaniu American Journal of Psychiatry wynika, że nienasycone kwasy tłuszczowe wywierają pozytywny efekt na chorych z chorobą afektywną dwubiegunową, czyli występującymi na zmianę: manią i depresją.

Autorami badania są lekarze z kliniki psychiatrycznej Uniwersytetu w Kuopio (Finlandia). Na pomysł analizy wpływu diety składającej się z mięsa rybiego wpadli oni po przeczytaniu doniesień o zmniejszonych stężeniach nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie chorych na depresję lub manię. Niektórzy z badaczy obserwowali również, że napady obniżonego nastroju, na jakie cierpią chorzy z depresją, często poprzedzane są wzmożonym apetytem na ryby.

Okazało się, że liczba zanotowanych przez badaczy epizodów depresji, korelująca z odsetkiem samobójstw, była wyższa w grupie spożywającej małe ilości ryb i warzyw (zawierających duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych). Wyniki uzyskane przez Finów są zgodne z badaniem ponad 250 tys. Japończyków, które trwało ponad 17 lat i udowodniło mniejszy odsetek depresji i samobójstw u osób spożywających duże ilości ryb.

Jak podkreślają jednak sami autorzy, potrzebne są dalsze badania, zanim w rekomendacjach dietetycznych dla chorych na depresję pojawią się ryby. Wydaje się, że ich wpływ stabilizujący nastrój zostanie niedługo potwierdzony - na pewno można je zacząć stosować jako uzupełnienie terapii w grupie zagrożonej obniżeniem nastroju.

Ocena artykułu

4.33
z 33 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(22)
4
 
(5)
3
 
(2)
2
 
(3)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.33 z 33 głosów

82%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty