Jakie buty nosić, aby uniknąć reumatyzmu?

Jakie buty nosić, aby uniknąć reumatyzmu?
Nasze samopoczucie zależy od butów, w jakich chodzimy. Intuicyjnie wiemy, że noszenie złego obuwia może prowadzić do różnych schorzeń. Mężczyźni w wyborze butów znacznie częściej kierują się ich wygodą. Na wybór kobiet mają wpływ raczej inne czynniki, takie jak kolor, fason i aktualna moda niż zdrowie i wygoda.

Badaczy zajmujących się reumatyzmem zastanawiał fakt, że choroba zwyrodnieniowa kolan dotyczy dwukrotnie częściej kobiet niż mężczyzn. Przy chodzeniu bez butów obciążenie kolan u obu płci jest takie samo. Naukowcy amerykańscy z Harvard Medical School w Bostonie postanowili sprawdzić, czy dysproporcja choroby reumatycznej kolan nie jest wynikiem noszenia niewygodnych butów na obcasie przez kobiety.

Przeprowadzili więc badanie, w którym porównali wpływ noszenia butów z szerokimi i wąskimi obcasami na stan kobiecych kolan. Przebadali 20 zdrowych kobiet, którym polecono założyć najpierw obuwie z szerokimi, a potem z wąskimi obcasami. Naukowcy mierzyli siły, jakie działają na kolana podczas spaceru w butach na różnych obcasach. Wyniki eksperymentu zamieścili na łamach czasopisma Lancet.

Okazało się, że noszenie pantofli na obcasach powoduje 30% zwiększenie obciążenia kolan. Dodatkowo noszenie butów na wysokich i szerokich obcasach niekorzystnie wpływa na rozkład sił działających na kolana. To z kolei może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego. Wbrew oczekiwaniom okazało się, że noszenie wysokich i szerokich obcasów działa bardziej niekorzystnie na kolana niż wysokie i wąskie obcasy.

Ocena artykułu

4.07
z 54 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(19)
4
 
(24)
3
 
(8)
2
 
(2)
1
 
(1)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
4.07 z 54 głosów

80%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty