Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy?
Na podstawie testu doustnego obciążenia glukozą (pomiar stężenia glukozy na czczo i po spożyciu odpowiedniej ilości cukru) można wyodrębnić grupę osób z upośledzoną tolerancją glukozy. Taki wynik wskazuje na zaburzenia przemiany węglowodanowej - nie jest to cukrzyca, ale nie jest to już stan zdrowia.
Profesor Tuomilehto z National Public Health Institute w Helsinkach prowadził badanie nad skutecznością działań interwencyjnych wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy. Wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma The New England Journal of Medicine.
W badaniu uczestniczyło ponad 500 osób z upośledzoną tolerancją glukozy i nadwagą. Losowo przydzielano je, albo do grupy interwencyjnej, albo do grupy kontrolnej. W tej pierwszej grupie udzielano porad na temat redukcji masy ciała, prawidłowej diety z mniejszą zawartością tłuszczów i większą błonnika.
W czasie kilku lat obserwacji co roku wykonywano test obciążenia glukozą. Notowano liczbę nowych przypadków cukrzycy.
Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że osoby z grupy interwencyjnej straciły zdecydowanie więcej zbędnych kilogramów niż osoby z grupy kontrolnej. Co więcej, stwierdzono mniejszą liczbę nowych przypadków cukrzycy w pierwszej grupie niż w drugiej.
Wyniki badania wskazują na skuteczność działań interwencyjnych nastawionych na zmianę stylu życia w grupie osób o dużym ryzyku rozwoju cukrzycy - zagrożenie wystąpieniem cukrzycy zmniejszyło się w grupie interwencyjnej o 58% w porównaniu z grupą kontrolną.