Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy?

Na podstawie testu doustnego obciążenia glukozą (pomiar stężenia glukozy na czczo i po spożyciu odpowiedniej ilości cukru) można wyodrębnić grupę osób z upośledzoną tolerancją glukozy. Taki wynik wskazuje na zaburzenia przemiany węglowodanowej - nie jest to cukrzyca, ale nie jest to już stan zdrowia.
Profesor Tuomilehto z National Public Health Institute w Helsinkach prowadził badanie nad skutecznością działań interwencyjnych wśród osób z upośledzoną tolerancją glukozy. Wyniki opublikowano w najnowszym wydaniu czasopisma The New England Journal of Medicine.
W badaniu uczestniczyło ponad 500 osób z upośledzoną tolerancją glukozy i nadwagą. Losowo przydzielano je, albo do grupy interwencyjnej, albo do grupy kontrolnej. W tej pierwszej grupie udzielano porad na temat redukcji masy ciała, prawidłowej diety z mniejszą zawartością tłuszczów i większą błonnika.
W czasie kilku lat obserwacji co roku wykonywano test obciążenia glukozą. Notowano liczbę nowych przypadków cukrzycy.
Analiza zgromadzonych danych ujawniła, że osoby z grupy interwencyjnej straciły zdecydowanie więcej zbędnych kilogramów niż osoby z grupy kontrolnej. Co więcej, stwierdzono mniejszą liczbę nowych przypadków cukrzycy w pierwszej grupie niż w drugiej.
Wyniki badania wskazują na skuteczność działań interwencyjnych nastawionych na zmianę stylu życia w grupie osób o dużym ryzyku rozwoju cukrzycy - zagrożenie wystąpieniem cukrzycy zmniejszyło się w grupie interwencyjnej o 58% w porównaniu z grupą kontrolną.
Medyczna Agencja Informacyjna
Podobne teksty
Test ciążowy
Opisy różnych metod rozpoznawania ciąży opierających się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej.
Kontrola cukrzycy na dobrym poziomie
Źle wyrównany poziom cukru we krwi to dla diabetyka jedno z największych zagrożeń, które może prowadzić do nieodwracalnych powikłań, a nawet do śmierci.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Polacy a profilaktyka chorób cywilizacyjnych.
Najczęstszym powodem dla którego unikamy badań profilaktycznych jest przekonanie o tym, że jesteśmy zdrowi
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Przyczyny niepłodności męskiej
Zestawienie najczęstszych przyczyn niepłodności.
Ciąża a podróż samolotem
Czy podróżowanie samolotem niesie jakieś niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu...