Jak dbać o zdrowie zębów codziennie?

Jak dbać o zdrowie zębów codziennie?
Spis treści
  1. Jak i czym prawidłowo szczotkować zęby?
  2. Czy samo szczotkowanie pozwala zachować zdrowe zęby?
  3. Jak codzienna dieta wpływa na zdrowie jamy ustnej?
  4. Jak często odwiedzać dentystę?
  5. Jakie zabiegi dentystyczne pozwalają zachować zdrowe zęby?
  6. Jakie nawyki szkodzą naszym zębom?

Jak i czym prawidłowo szczotkować zęby?

Szczotkowanie zębów to podstawowy zabieg higieniczny. Powinno się go wykonywać przez około 2 minuty, minimum dwa razy dziennie. Aby był on efektywny, należy natomiast zachować kąt 45 stopni w stosunku do dziąseł i wykonywać małe, okrężno-wymiatające ruchy, nie pomijając przy tym zarówno ich tylnej, jak i żującej powierzchni.

Poza samą techniką istotny jest także wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty. Szczoteczka do zębów powinna mieć miękkie lub średniomiękkie włosie, które skutecznie usuwa płytkę nazębną, nie podrażniając jednak przy tym dziąseł. Wybierając z kolei pastę, należy przede wszystkim skupić się na tym, aby zawierała fluor, który wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy, chroniąc zęby przed demineralizacją. Inne warte uwagi składniki past do zębów to natomiast:

  • triclosan — o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, 

  • ksylitol — wzmacniający szkliwo i zapobiegający rozwojowi bakterii próchnicotwórczych, 

  • chlorheksydyna — mająca działanie przeciwzapalne. 

Przed ich wprowadzeniem do codziennej pielęgnacji najlepiej zawsze skonsultować się ze stomatologiem, odwiedzając gabinet dentystyczny.

Czy samo szczotkowanie pozwala zachować zdrowe zęby?

Samo szczotkowanie zębów to za mało, aby kompleksowo zadbać o ich zdrowie. Dlatego codzienna higiena jamy ustnej powinna obejmować również nitkowanie i stosowanie płukanek. 

Nitkowanie usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, do których szczoteczka nie jest w stanie dotrzeć. Aby prawidłowo je wykonać, wystarczy około 45 cm nici dentystycznej. Należy ją delikatnie wprowadzać po kolei między zęby, wykonując ruchy w górę i w dół, pamiętając przy tym o stosowaniu przy każdej przestrzeni międzyzębowej nowego kawałka nici. 

Regularne używanie płynów do płukania jamy ustnej pozwala natomiast wzmocnić działanie pasty do zębów oraz zapobiegać rozwojowi próchnicy. Dlatego warto płukać nimi usta przez około 30 sekund po szczotkowaniu i nitkowaniu co najmniej raz dziennie.

Jak codzienna dieta wpływa na zdrowie jamy ustnej?

W profilaktyce jamy ustnej niezwykle ważna jest także nasza dieta. Jeśli jest ona na przykład bogata w cukry, z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się problemów z próchnicą zębów. Są one bowiem idealną pożywką dla bakterii próchnicotwórczych. 

Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem nawet w dojrzałym wieku, najlepiej natomiast wprowadzić do swojej diety produkty bogate w wapń i fosfor, takie jak na mleko i sery, czy orzechy, które wzmacniają szkliwo zębów. Nie powinno w niej również zabraknąć owoców i warzyw, stymulujących produkcję śliny pomocnej w oczyszczaniu jamy ustnej oraz dostarczających m.in. witaminę C, której niedobór przyczynia się do rozwoju chorób przyzębia.

Jak często odwiedzać dentystę?

O zdrowie zębów nie sposób zadbać bez regularnego kontrolowania ich stanu. Dlatego kolejnym kluczowym elementem profilaktyki są wizyty u dentysty, które powinny odbywać się według zaleceń specjalistów raz na pół roku

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają przede wszystkim na wczesne wykrywanie problemów stomatologicznych. Są także doskonałą okazją do przeprowadzenia zabiegów higienizacji.

Jakie zabiegi dentystyczne pozwalają zachować zdrowe zęby?

Wśród profilaktycznych zabiegów dentystycznych, które oferuje Studio Stomatologii Powiśle z Warszawy, wymienić można przede wszystkim skaling oraz piaskowanie. 

Oba z nich pozwalają zapobiec chorobom dziąseł oraz próchnicy. Skaling polega na usuwaniu kamienia nazębnego z powierzchni zębów i z okolic poniżej linii dziąseł. Z kolei piaskowanie to zabieg uzupełniający skaling, polegający na oczyszczaniu zębów z osadów i przebarwień za pomocą strumienia powietrza, wody i drobnych cząsteczek. Po wykonaniu skalingu i piaskowania przeprowadzana jest najczęściej również fluoryzacja, która wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy. 

Jakie nawyki szkodzą naszym zębom?

Podobnie jak i dieta, także codzienne nawyki mogą mieć destrukcyjny wpływ na stan naszych zębów. Szczególnie palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu są wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej. Palenie powoduje przebarwienia zębów, nieświeży oddech oraz zwiększa ryzyko chorób dziąseł i raka jamy ustnej. Z kolei alkohol, spożywany w dużych ilościach, może prowadzić do suchości w ustach, sprzyjającej rozwojowi bakterii i przyspieszającej procesy próchnicotwórcze. 

Kolejnym szkodliwym nawykiem jest obgryzanie paznokci oraz używanie zębów do otwierania butelek, rozcinania taśm czy innych czynności. Mechaniczne uszkodzenia szkliwa, mikropęknięcia oraz zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnych to tylko niektóre z ich konsekwencji. 

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowia zębów. Prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie, płukanie oraz zdrowa dieta i regularne wizyty w gabinetach dentystycznych, do których zachęcamy, pozwolą cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez całe życie.

Ocena artykułu

5
 
(0)
4
 
(0)
3
 
(0)
2
 
(0)
1
 
(0)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
0 z 0 głosów

0%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty