Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej to prosty i łatwy sposób wspomagający higienę poprzez zobojętnienie kwaśnego środowiska jamy ustnej, usunięcie resztek pokarmowych, zmniejszenie ilości flory bakteryjnej. Płukanie jamy ustnej po posiłku usuwa niemal połowę resztek pokarmowych a dłuższe płukanie może spowodować całkowite rozpuszczenie cukru zalegającego w jamie ustnej.
Irygacje to inna forma płukania jamy ustnej, która polega na czyszczeniu przestrzeniu międzyzębowych i powierzchni zębów za pomocą płynu wydostającego się pod ciśnieniem z irygatora. Irygacje umożliwiają dotarcie do okolic trudno dostępnych szczoteczce i mechaniczne usuwanie zalegającej płytki bakteryjnej.
Do płukania jamy ustnej stosuje się:
- roztwór soli kuchennej (pół łyżeczki soli na szklankę wody),
- roztwory środków chemicznych,
- ziołowe, np. z szałwii, rumianku,
- środki antybakteryjne (np. z chlorheksydyną, sanguinaryną, triclosan)
Stosowanie do płukania jamy ustnej środków antyseptycznych (chlorheksydyna) prowadzi do oddzielenia się płytki bakteryjnej od powierzchni zęba oraz zahamowania wzrostu bakterii. Jednak ze względu na pozostawianie żółtobrązowych przebarwień wypełnień protetycznych oraz gorzki smak substancja ta jest stosowana u pacjentów po radioterapii w obrębie twarzy, po urazach twarzy, z upośledzenie psychicznym czy niepełnosprawnych. Chlorheksydynę można stosować u pacjentów z silnie nasiloną próchnicą kiedy inne metody higieny jamy ustnej nie przynoszą spodziewanych efektów.
Do płukania jamy ustnej stosuje się płukanki zawierające fluor, który jednocześnie wykazuje działanie profilaktyczne. Płukanki te powinny być stosowane u osób powyżej 6 roku życia z wysokim ryzykiem próchnicy i mieszkających na terenach z niską zawartością fluoru w wodzie.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.