Płukanie jamy ustnej
Płukanie jamy ustnej to prosty i łatwy sposób wspomagający higienę poprzez zobojętnienie kwaśnego środowiska jamy ustnej, usunięcie resztek pokarmowych, zmniejszenie ilości flory bakteryjnej. Płukanie jamy ustnej po posiłku usuwa niemal połowę resztek pokarmowych a dłuższe płukanie może spowodować całkowite rozpuszczenie cukru zalegającego w jamie ustnej.
Irygacje to inna forma płukania jamy ustnej, która polega na czyszczeniu przestrzeniu międzyzębowych i powierzchni zębów za pomocą płynu wydostającego się pod ciśnieniem z irygatora. Irygacje umożliwiają dotarcie do okolic trudno dostępnych szczoteczce i mechaniczne usuwanie zalegającej płytki bakteryjnej.
Do płukania jamy ustnej stosuje się:
- roztwór soli kuchennej (pół łyżeczki soli na szklankę wody),
- roztwory środków chemicznych,
- ziołowe, np. z szałwii, rumianku,
- środki antybakteryjne (np. z chlorheksydyną, sanguinaryną, triclosan)
Stosowanie do płukania jamy ustnej środków antyseptycznych (chlorheksydyna) prowadzi do oddzielenia się płytki bakteryjnej od powierzchni zęba oraz zahamowania wzrostu bakterii. Jednak ze względu na pozostawianie żółtobrązowych przebarwień wypełnień protetycznych oraz gorzki smak substancja ta jest stosowana u pacjentów po radioterapii w obrębie twarzy, po urazach twarzy, z upośledzenie psychicznym czy niepełnosprawnych. Chlorheksydynę można stosować u pacjentów z silnie nasiloną próchnicą kiedy inne metody higieny jamy ustnej nie przynoszą spodziewanych efektów.
Do płukania jamy ustnej stosuje się płukanki zawierające fluor, który jednocześnie wykazuje działanie profilaktyczne. Płukanki te powinny być stosowane u osób powyżej 6 roku życia z wysokim ryzykiem próchnicy i mieszkających na terenach z niską zawartością fluoru w wodzie.