Leczenie protetyczne

Braki zębowe należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od utraty zęba aby zapobiec niekorzystnym następstwom dla całego układu żucia, co w krótkim czasie może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Brak uzębienia powodują obracania się i przesuwanie się sąsiadujących zębów, wydłużanie się zębów przeciwstawnych oraz mogą być przyczyną zaniku kostnego. Często dochodzi też do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiających się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni oraz do zmian w estetyce twarzy (niepełny uśmiech, zapadnięcie warg czy zmarszczki w okolicy ust).
Celem leczenia protetycznego jest przywrócenie uszkodzonych lub utraconych funkcji narządu żucia głównie poprzez uzupełnianie utraconych tkanek zęba jak i braków zębowych.
Wybór uzupełnienia protetycznego odpowiedniego dla danego pacjenta zależy od wielu czynników. Po uzyskanie informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, chorób ogólnych, mogących mieć wpływ leczenie protetyczne, przyczyn utraty zębów, nawyków higienicznych oraz potrzeb i oczekiwań pacjenta lekarz stomatolog ocenia stan uzębienia, dziąseł i błony śluzowej, warunki zgryzowe oraz rozmieszczenie braków zębowych. Często do pełnej diagnozy niezbędne jest wykonanie badań dodatkowych takich jak zdjęcie rentgenowskie, zwykle pantomograficzne. Dopiero po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, lekarz może zaproponować pacjentowi różne metody leczenia protetycznego.
Leczenie protetyczne polega na noszeniu przez pacjenta specjalnych urządzeń mechanicznych, zwanych protezami (uzupełnieniami protetycznymi), które mogą uzupełniać brakujące tkanki lub zęby, hamować dalsze postępujące zniekształcenie uzębienia oraz zapobiegać rozwojowi różnych chorób.
Rodzaje protez ze względu na czas użytkowania
- Protezy krótkoczasowe - Uzupełnienia używane do kilku miesięcy (tymczasowe korony i mosty, szyny zgryzowe, protezy nakładkowe, szyny chirurgiczne). Protezy te po spełnieniu funkcji profilaktycznej bądź leczniczej są usuwane lub mogą zostać zastąpione uzupełnieniami długoczasowymi.
- Protezy długoczasowe - Uzupełnienia używane przez wiele lat (inne protezy stomatologiczne).
Rodzaje protez ze względu na sposób umocowania
- Protezy ruchome - uzupełnienia wprowadzane do jamy ustnej i wyjmowane z niej przez pacjenta (protezy szkieletowe, protezy nakładowe, protezy osiadając częściowe i całkowite)
- Protezy stałe - uzupełnienia trwale osadzone na zębach lub implantach w jamie ustnej (wkłady koronowe, wkłady koronowo - korzeniowe, korony i mosty protetyczne).
- Protezy półruchome - mogą być okresowo usuwane z podłoża przez lekarza
Rodzaje protez ruchomych w zależności od uzupełnianych braków zębowych:
- Protezy częściowe - uzupełniają częściowe braki uzębienia
- Protezy całkowite - uzupełniają braki uzębienia w przypadku bezzębia.
Rodzaje protez ze względu na pełniące zadania
- Protezy profilaktyczne – zapobiegają warunkom, które przyczyniają się do powstania schorzenia, kontrolują czynniki przedchorobowych.
- Protezy lecznicze – usuwają zaburzenia czynności układu stomatognatycznego oraz przywracają jego czynność
- Protezy rehabilitacyjne – odbudowują czynność żucia oraz poprawiają czynność mowy
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Poronienie
Uważa się, że około 10-15% wszystkich ciąż kończy się poronieniem samoistnym czyli wydaleniem obumarłego jaja płodowego.
Jak leczyć POChP?
Aby skutecznie walczyć z POChP, należy przede wszystkim zaprzestać palenia papierosów oraz jak najwcześniej rozpoznać chorobę.
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.
Karmienie sztuczne niemowląt
Karmienie sztuczne jest konieczne, kiedy matka nie może karmić piersią bądź też dziecko nie może jeść pokarmu naturalnego.