Szczoteczki do zębów

Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy krok do utrzymania zdrowych zębów i dziąseł a drogą do jej osiągnięcia jest codzienne czyszczenie zębów szczoteczką manualną lub elektryczną, która w sposób mechaniczny usuwa płytkę bakteryjną i osady nazębne z powierzchni zębów – jeden z głównych czynników rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.
Systematyczne czyszczenie powierzchni zębowych usuwa stale gromadzącą się na nich płytkę nazębną, która w przypadku zaniechania lub złego czyszczenia zębów może stwardnieć tworząc kamień nazębny, usuwany przez stomatologa.
Skuteczność oczyszczania zębów zależy od częstości i sposobu szczotkowania, rodzaju szczoteczki oraz stosowanej pasty do zębów. Aby zachować higienę jamy ustnej zaleca się szczotkowanie po każdym posiłku przez co najmniej 2 minuty.
O Szczoteczkach
Od jakości szczoteczki w dużej mierze zależy efekt higieniczny. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje o szczoteczkach manualnych.
Budowa szczoteczki:
- główka – część szczoteczki o długości od 2-3cm i szerokości 1-1,5cm na której umieszczone jest włosie
- szyjka – cześć szczoteczki łącząca główkę z rączką, która często jest wygięta lub sprężysta ułatwiająca w ten sposób dotarcie do trudno dostępnych miejsc
- rączka – cześć szczoteczki o długości od około 10-18cm za którą trzymamy szczoteczkę podczas mycia zębów
- sztuczne włosie - na główce umieszczone są pęczki włosia zazwyczaj w kilku rzędach i szeregach. Pęczki mogą mieć różną długość i mogą być na końcu zaokrąglone. Wyróżniamy dwa rodzaje szczoteczek: pęczkowe (tufted) mające 5-16 rzędów w 2—3 szeregach i wielopęczkowe (multi-tufted) z 10-12 rzędami w 3-4 szeregach. Pęczki mogą być ułożone we wzór waflowy (jak krzesła w kinie) lub liniowo (jeden za drugim) z wyraźnymi przestrzeniami między pęczkami.
Szczoteczki różnią się między sobą kształtem i wielkością główki, ilością i sposobem ułożenia na główce włosia, rodzajem szyjki oraz rączki.
Twardość szczoteczki
W zależności o twardości użytego włosia wyróżnia się:
- włosie twarde (hard) – polecane osobom palącym z prawidłowymi dziąsłami
- włosie średnie (medium) – najczęściej polecana szczoteczka
- włosie miękka (soft) – polecane dla osób z wrażliwymi dziąsłami, ze skłonnością do krwawień podczas mycia
Obecnie preferuje się szczoteczki o średniej twardości włosia, a w przypadkach zapaleń dziąseł, szczególnie przebiegających z bolesnością i krwawieniem szczoteczki o miękkim lub bardzo miękkim włosiu.
Istnieją również szczoteczki o dwóch różnych twardościach włosia:
- miękkie w rzędach skrajnych które masują dziąsła
- średnie w rzędach środkowych które czyszczą zęby
Ponieważ szczoteczki mogą różnić się między sobą wieloma cechami, dlatego też kupując nową szczoteczkę należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
- Rozmiar szczoteczki należy dobierać w zależności od wieku.
- Wielkość główki szczoteczki należy dobierać w zależności do wieku przy czym powinna być ona względnie mała, tak aby pozwalała swobodnie dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnych zwłaszcza do zębów tylnych. Dla dzieci główka powinna mieć długość 2-2.5cm, a dla dorosłych 2.5-3cm. Podczas czyszczenia główka powinna obejmować swym zasięgiem trzy przyległe do siebie zęby, mieć zaokrąglone brzegi, a pęczki włosia mieć umieszczone jak najbliżej krawędzi.
- Włosie szczoteczki powinno być raczej miękkie lub średnie, gdyż takie włosie łątwiej usuwa płytkę nazębną. Należy raczej unikać szczoteczek z włosiem twardym, które może uszkadzać dziąsła. Włosie powinno mieć dokładnie zaokrąglone, polerowane końce włókien, ktgóre zapewniają skuteczne czyszczenie bez ryzyka uszkodzenia zębów i dziąseł podczas gdy nie zaokrąglone końcówki włosia są na ogół bardzo ostre i łątwo mogą uszkodzić dziąsła.
- Rodzaj rączki należy tak dobrać, aby szczoteczkę można było wygodnie trzymać. Dla dzieci rączka powinna mieć około 11-13 cm, dla dorosłych 15-17 cm długości. Rączka powinna swobodnie mieścić się w dłoni tak aby umożliwić pewne utrzymanie i sprawne operowanie szczoteczką, szczególnie przy wykonywaniu ruchów obrotowych.
Nową szczoteczkę przed pierwszym użyciem należy zdezynfekować poprzez sparzenie wrzątkiem, moczenie w środkach bakteriobójczych lub pozostawienie na 12-24h w wodzie utlenionej o ile nie jest to szczoteczką z antybakteryjną ochroną. Odkażanie jest również polecane okresowo podczas używania szczoteczki, gdyż likwiduje bakterie obecne na włosiu.
Po każdym użyciu szczoteczki należy ją opłukać i wysuszyć co powoduje, że włosie powraca do swojej wyjściowej pozycji i dłużej zachowuje swoje właściwości. Szczoteczkę należy przechowywać najlepiej w kubeczku w pozycji stojącej z włosiem skierowanym ku górze. Należy unikać stykania się dwóch szczoteczek włosiem, gdyż może to spowodować przedostawanie się bakterii z jednej szczoteczki na drugą.
Szczoteczkę należy wymieniać średnio co 2–3 miesiące lub gdy widać na niej pierwsze oznaki zużycia (włókna przestają być sprężyste i rozchylają się na boki).
Technika czyszczenia zębów szczoteczką manualną
Właściwe szczotkowanie zębów i oczyszczanie języka są to najskuteczniejsze metody utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. W zależności od wieku, stanu uzębienia i przyzębia oraz sprawności manualnych danej osoby zaleca się różne metody szczotkowania, które może ustalić jedynie lekarz stomatolog. Zaleca się szczotkowanie po każdym posiłku przez co najmniej 2 minuty.
Prawidłowe czyszczenie zębów polega na wykonywaniu przy linii dziąseł, w miejscach trudno dostępnych zębów tylnych, wokół plomb czy koron łagodnych ruchów szczoteczką według następującego (przykładowego) schematu:
- czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów górnych
- czyszczenie zewnętrznych powierzchni zębów dolnych
- czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów górnych
- czyszczenie wewnętrznych powierzchni zębów dolnych
- czyszczenie powierzchni żujących
- czyszczeniu języka
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.