Żucie gumy bez cukru

Żucie gumy bez cukru

Żucie gumy bezcukrowej to prosty i łatwy sposób wspomagający higienę poprzez pobudzenie do wydzielania większej ilości śliny, która zawierając  jony wodorowęglanowe powoduje podwyższenie pH śliny co w konsekwencji skutkuje wypłukiwaniem   resztek pokarmowych  z przestrzeni międzyzębowych.

Zaleca się aby żucie gumy trwało przez około 20 minut bezpośrednio po posiłkach. Pobudza ono wydzielanie śliny zwiększając jej ilość w jamie ustnej nawet do 3-6 razy.
Jednocześnie podczas żucia sama guma jest wciskana w przestrzenie międzyzębowej, a następnie odrywana, wywołując efekt ssania i rozluźniania przez co resztki pokarmowe są łatwiej wymywane przez ślinę.

Wraz ze wzrostem ilości ślin wzrasta ilość  dwuwęglanów, dzięki którym szybciej neutralizowane są kwasy wytwarzające się po każdym posiłku, a pH śliny nie spada do wartości krytycznych, przy których dochodzi do demineralizacji szkliwa.

Niektóre gumy do żucia zawierają w swoim składzie wodorowęglan sodu odgrywający dużą rolę w zobojętnianiu kwasów w płytce nazębnej. Systematyczne żucie gumy bez cukru zwiększenia zdolności do ponownej mineralizacji szkliwa.

Żucie gumy z cukrem może przyczynić się do nasilenia procesu próchnicowego, dlatego też produkowane są gumy bez zawartości próchnicotwórczych węglowodanów, które zawierają inne substancje słodzące. Najczęściej stosowanymi substytutami cukru w gumach są sorbitol i ksylitom, a żucie gumy słodzonej sorbitolem lub ksylitolem przez osoby w różnym wieku, redukuje próchnicę do 35%.

Ocena artykułu

3.64
z 50 głosów
Napisz komentarz →
5
 
(9)
4
 
(25)
3
 
(8)
2
 
(5)
1
 
(3)
Ocena
Ocenianie... . .
Dziękujemy za ocenę!
3.64 z 50 głosów

68%czytelników oceniło artykuł na 4 i 5 gwiazdek.

    Podobne teksty