Żucie gumy bez cukru
Żucie gumy bezcukrowej to prosty i łatwy sposób wspomagający higienę poprzez pobudzenie do wydzielania większej ilości śliny, która zawierając jony wodorowęglanowe powoduje podwyższenie pH śliny co w konsekwencji skutkuje wypłukiwaniem resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych.
Zaleca się aby żucie gumy trwało przez około 20 minut bezpośrednio po posiłkach. Pobudza ono wydzielanie śliny zwiększając jej ilość w jamie ustnej nawet do 3-6 razy.
Jednocześnie podczas żucia sama guma jest wciskana w przestrzenie międzyzębowej, a następnie odrywana, wywołując efekt ssania i rozluźniania przez co resztki pokarmowe są łatwiej wymywane przez ślinę.
Wraz ze wzrostem ilości ślin wzrasta ilość dwuwęglanów, dzięki którym szybciej neutralizowane są kwasy wytwarzające się po każdym posiłku, a pH śliny nie spada do wartości krytycznych, przy których dochodzi do demineralizacji szkliwa.
Niektóre gumy do żucia zawierają w swoim składzie wodorowęglan sodu odgrywający dużą rolę w zobojętnianiu kwasów w płytce nazębnej. Systematyczne żucie gumy bez cukru zwiększenia zdolności do ponownej mineralizacji szkliwa.
Żucie gumy z cukrem może przyczynić się do nasilenia procesu próchnicowego, dlatego też produkowane są gumy bez zawartości próchnicotwórczych węglowodanów, które zawierają inne substancje słodzące. Najczęściej stosowanymi substytutami cukru w gumach są sorbitol i ksylitom, a żucie gumy słodzonej sorbitolem lub ksylitolem przez osoby w różnym wieku, redukuje próchnicę do 35%.