Żucie gumy bez cukru

Żucie gumy bezcukrowej to prosty i łatwy sposób wspomagający higienę poprzez pobudzenie do wydzielania większej ilości śliny, która zawierając jony wodorowęglanowe powoduje podwyższenie pH śliny co w konsekwencji skutkuje wypłukiwaniem resztek pokarmowych z przestrzeni międzyzębowych.
Zaleca się aby żucie gumy trwało przez około 20 minut bezpośrednio po posiłkach. Pobudza ono wydzielanie śliny zwiększając jej ilość w jamie ustnej nawet do 3-6 razy.
Jednocześnie podczas żucia sama guma jest wciskana w przestrzenie międzyzębowej, a następnie odrywana, wywołując efekt ssania i rozluźniania przez co resztki pokarmowe są łatwiej wymywane przez ślinę.
Wraz ze wzrostem ilości ślin wzrasta ilość dwuwęglanów, dzięki którym szybciej neutralizowane są kwasy wytwarzające się po każdym posiłku, a pH śliny nie spada do wartości krytycznych, przy których dochodzi do demineralizacji szkliwa.
Niektóre gumy do żucia zawierają w swoim składzie wodorowęglan sodu odgrywający dużą rolę w zobojętnianiu kwasów w płytce nazębnej. Systematyczne żucie gumy bez cukru zwiększenia zdolności do ponownej mineralizacji szkliwa.
Żucie gumy z cukrem może przyczynić się do nasilenia procesu próchnicowego, dlatego też produkowane są gumy bez zawartości próchnicotwórczych węglowodanów, które zawierają inne substancje słodzące. Najczęściej stosowanymi substytutami cukru w gumach są sorbitol i ksylitom, a żucie gumy słodzonej sorbitolem lub ksylitolem przez osoby w różnym wieku, redukuje próchnicę do 35%.
lek. med. Bogdan Kowalczykmedycyna rodzinna
Podobne teksty
Cytologia - klasyfikacja Papanicolau
Po ukończeniu 30-go roku życia wykonuj badanie cytologiczne raz do roku - tylko wtedy masz szansę, że jeżeli atypowe komórki zostały przeoczone za pierwszym razem, zostaną zauważone w czasie następnego badania.
Dieta kobiety ciężarnej i matki karmiącej piersią
Racjonalna dieta kobiety w czasie ciąży i karmienia piersią powinna dostarczać odpowiednią ilość energii, a także zawierać niezbędne składniki odżywcze w prawidłowych ilościach i proporcjach.
Pozycja seksualna klasyczna I - pozycja misjonarska
W pozycji tej kobieta leży na plecach z rozsuniętymi nogami a mężczyzna na niej podtrzymując swój ciężar na kolanach oraz na łokciach.
Pierwsze zwiastuny
Ciało wysyła do nas alarmujące sygnały, które zauważone mogą stać się cenna wskazówką dla dalszego postępowania.
Pozycja seksualna na jeźdźca - przednia I
W pozycji tej kobieta siedzi na mężczyźnie przy czym jest do niego skierowana twarzą a kolana umieszcza po obu stronach jego tułowia.
Konflikt serologiczny
Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, kiedy matka w wyniku immunizacji rozpocznie wytwarzanie przeciwciał przeciwko krwinkom płodu...
Leczenie nadżerek szyjki macicy
Radykalne wyleczenie nadżerek polega na zniszczeniu metodami fizycznymi lub chemicznymi nieprawidłowych, tworzących ją komórek.
Rodzaje nowotworów
Opis nowotworów złośliwych, półzłośliwych i złośliwych.
Rozpoznawanie raka piersi
Opis badań mających na celu wczesne rozpoznanie raka piersi.
Zaburzenia erekcji problemem wielu mężczyzn
W naszym kraju zaburzenia wzwodu ma około 3,5 miliona mężczyzn a tylko 36% z nich zdaje sobie sprawę, że cierpi na zaburzenia erekcji.