Nitkowanie
Nitkowanie jest zabiegiem usuwającym płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe z trudno dostępnych dla szczoteczki powierzchni stycznych zębów i przestrzeni międzyzębowych. Zaleca się codzienne nitkowanie w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju próchnicy zębów oraz chorób dziąseł.
Sposób użycia nici dentystycznych
Podczas nitkowania należy przestrzegać odpowiedniej techniki w celu uzyskania najlepszych efektów:
- Należy używać nici o długości około 40 cm.
- Fragment nici zawijamy z obydwu stron dookoła środkowych palców (zostawiając na jednym z palców więcej nici niż na drugim) pozostawiając pomiędzy nimi 2,5-5 cm nici.
- Trzymaj nić napiętą pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym jednej i drugiej ręki.
- Delikatnie wprowadź nić do przestrzeni międzyzębowej starając się wsunąć ją poniżej linii dziąseł.
- Zagnij nić wokół zęba na kształt litery C i przesuwaj ją łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami (ruchy poziome mogą podrażnić dziąsło).
- Nie wykonuj nicią zbyt gwałtownych ruchów, ani nie przeciągaj jej zbyt mocno, gdyż może to spowodować uszkodzenie tkanek dziąseł.
- Do nitkowania każdej przestrzeni międzyzębowej stosuje się czyste kawałki nitki przez co zapobiega się przenoszeniu bakterii.
Rodzaje nici
Stosując nici dentystyczne można używać nić nylonowa (wielowłókienkowa) lub nić PTFE (z włókna pojedynczego).
- Nici nylonowe składają się z wielu włókienek nylonu, przez co mogą przedzierać się lub strzępić, zwłaszcza przy czyszczeniu zębów ściśle do siebie przylegających.
- Nici z włókna pojedynczego składają się z jednego włókna dzięki czemu łatwiej można je przesuwać między przestrzeniami zębów.
Nici dentystyczne są w różnych rozmiarach w zależności od wielkości przestrzeni międzyzębowej którą zamierzamy czyścić. Nici dentystyczne mogą być woskowane, niewoskowane z fluorem lub bez.